Obiekty z epoki żelaza wreszcie zaprezentowane światu. Na tę chwilę trzeba było czekać 50 lat

W ogromne pokłady cierpliwości musieli uzbroić się ludzie czekający na prezentację artefaktów znalezionych w czasie wykopalisk prowadzonych w ubiegłym stuleciu. Za sprawą tych działań archeologom udało się odnaleźć przedmioty, których pochodzenie sięga epoki żelaza.
Obiekty z epoki żelaza wreszcie zaprezentowane światu. Na tę chwilę trzeba było czekać 50 lat

Wysiłkami w tej sprawie kierowali przedstawiciele Uniwersytetu w Reading. Organizowana w związku z tym wystawa ma pozwolić na zapoznanie się ze szczegółami odkryć dokonanych w toku wykopalisk prowadzonych w obrębie stanowiska archeologicznego Silchester w Hampshire.

Czytaj też: Przedmioty sprzed tysięcy lat zostały wykonane z pozaziemskiego materiału. Niebywałe ustalenia archeologów 

Oglądając artefakty prezentowane na wystawie, odwiedzający będą mogli poznać szczegóły dotyczące codziennego życia przedstawicieli plemienia galijskiego, które założyło wspomnianą osadę. Poza tym możliwe powinno być dostrzeżenie zmian, do jakich doszło po podboju Wielkiej Brytanii przez Rzymian.

Łącznie światło dzienne ma ujrzeć około 150 obiektów. Te będą naprawdę zróżnicowane, gdyż lista prezentowanych znalezisk ma obejmować między innymi płytki podłogowe z terakoty, słój do przechowywania zboża, szczegółowo rzeźbione kamienie szlachetne czy rzymską dachówkę ze znakiem Nerona. 

Przedmioty z epoki żelaza, które mają być prezentowane na wystawie, były obiektem prowadzonych wykopalisk już w ubiegłym stuleciu

Silchester to miejsce o bogatej historii, gdyż w epoce żelaza tamtejsi mieszkańcy zajmowali się handlem zarówno na terenie Wielkiej Brytanii, jak i w basenie Morza Śródziemnego, co wiązało się z funkcjonowaniem rozległego charakteru rzymskiego imperium śródziemnomorskiego. Znalezione artefakty pozwalają lepiej zrozumieć kwestie związane z handlem czy obróbką metali. Warto również zwrócić uwagę na szkielet należący najprawdopodobniej do jednego z pierwszych psów na Wyspach, który mógł tam trafić zza kanału La Manche.

Czytaj też: Jaskinia pełna skarbów. Archeolodzy zachwyceni niezwykłą bronią dawnych mieszkańców

Pojawienie się Rzymian również miały zauważalny wpływ na lokalne społeczności. Na przykład grupy wywodzące się z epoki żelaza, w której bardzo popularne były okrągłe domy, musiały przystosować się do zmian postępujących wraz z pojawieniem się Rzymian. Obejmowały one na przykład wprowadzenie rzymskiej siatki ulic, czy też budowę forum i łaźni. Z pewnością wielkie zainteresowanie wzbudzą przedmioty codziennego użytku, z których korzystali mieszkańcy tych terenów, gdyż zapewnią wyjątkowy wgląd w ówczesne realia.