Posadzi drzewa na Marsie

Powstał robot służący do sadzenia roślin na…Marsie.

Robot „Le Petit Prince” (Mały Książę) autorstwa Martina Miklicy z Uniwersytetu Technicznego w Brnie (Vysoké ucení technické v Brne) został jednym z ośmiu finalistów konkursu Electrolux Design Lab 2009. Zwycięzcę konkursu poznamy już niebawem – 24 września 2009 roku.

To inteligentne urządzenie w kształcie jajka, poruszające się na czterech nogach, jest przeznaczone do… sadzenia roślin na powierzchni Marsa. Zgodnie z zamysłem projektanta Mały Książę ma przemieszczać się po skalistej powierzchni niegościnnej planety w poszukiwaniu najlepszych warunków dla wysadzenia swojego pasażera – niewielkiej roślinnej sadzonki. 

Na Mars ma zostać wysłana cała armia takich niewielkich robotów – będą one wzajemnie się ze sobą komunikować za pomocą sieci bezprzewodowej, przekazując swoje geograficzne współrzędne i parametry pracy. Co więcej, roboty będą w stanie uczyć się od siebie nawzajem.

Według autora inspiracją do stworzenia takiego projektu były powieści amerykańskiego pisarza science-fiction rosyjskiego pochodzenia – Izaaka Azimowa – zwłaszcza te z cyklu „Roboty” – „Nagie słońce” („The Naked Sun”), wszędobylski robot R2-D2 z Gwiezdnych Wojen. Swój wkład w projekt miała również Matka Natura, a zwłaszcza kształt jajka i sposób poruszania się owadów.

Autor Małego Księcia uważa, że w przyszłości będziemy w stanie konstruować inteligentne roboty, być może nawet z czymś, co można będzie nazwać świadomością. Roboty te będą nie tylko zwykłymi narzędziami, lecz prawdziwymi partnerami człowieka. Staną się one bardziej samodzielne i będą mogły same podejmować decyzje. Według Miklicy chodzące roboty-cieplarnie będą funkcjonować nie tylko w charakterze zwykłych robotników, lecz również będą prawdziwymi towarzyszami przyszłych mieszkańców Marsa.

Konkurs odbył się pod hasłem „Design w ciągu następnych 90 lat”, a więc nawet jeśli na razie nauka i technika nie jest w stanie zapewnić, że na Marsie możliwe jest sadzenie roślin, za 90 lat wszystko może ulec zmianie. Krótki filmik prezentujący robota można zobaczyć na stronie YouTube. JSL

źródło: www.electroluxdesignlab.com