Ponad 100 posągów znalezionych obok świątyni. Wielkie odkrycie w Azji

W ramach wykopalisk prowadzonych w okolicy świątyni Ta Prohm archeolodzy dotarli do ponad stu fragmentów rzeźb wykonanych z piaskowca. Obiekty te mogą stanowić źródło bardzo istotnych informacji na temat przeszłości całego regionu.
Ponad 100 posągów znalezionych obok świątyni. Wielkie odkrycie w Azji

Ta Prohm wchodzi w skład słynnego Angkor Wat i w przeszłości stanowiła miejsce zamieszkania 18 arcykapłanów oraz 2740 celebrujących kapłanów. W tamtejszych zbiorach znajdowało się natomiast 5 ton srebra, 35 diamentów czy 45 tysięcy pereł. Dzięki ostatnim wysiłkom archeologów udało się zlokalizować równie cenne – z punktu widzenia nauki – obiekty.

Czytaj też: Prehistoryczna osada była gotowa na wszystko. Świat się walił, a jej mieszkańcy jakimś cudem przetrwali

Chodzi o ukryte pod ziemią rzeźby, a w zasadzie ich fragmenty. Część z nich znajdowała się na bardzo niewielkiej głębokości, bo wynoszącej nie więcej niż 15 centymetrów. Jak do tej pory udało się zidentyfikować ponad sto posągów, a archeolodzy zamierzają przeprowadzić szczegółowe ekspertyzy. Ich elementem będzie mierzenie, ważenie i dokładne oglądanie wydobytych artefaktów.

Niektóre z nich mają nawet 50 centymetrów wysokości, choć w większości mowa o raczej niewielkich rozmiarów obiektach. Co przedstawiają? Pod tym względem panuje spora różnorodność, ponieważ uczestnicy wykopalisk mówią między innymi o Buddach przedstawionych w różnych pozycjach, a także tzw. Nagach, czyli wężokształtnych bóstwach wodnych. 

Archeolodzy mówią o ponad stu posągów znalezionych na terenie kompleksu świątynnego Angkor Wat. Obiekty te przedstawiają między innymi Nagów, czyli wężokształtne bóstwa wodne

Wstępne ustalenia sugerują, jakoby była mowa o rzeźbach pochodzących z końca XII bądź początku XIII wieku. Dalsze wykopaliska mogą zdradzić jeszcze więcej szczegółów na temat całego kompleksu. Archeolodzy spodziewają się, że pod ziemią czeka na odkrycie jeszcze wiele obiektów. Z tego względu będzie trzeba odpowiednio zabezpieczyć cały obszar i przeprowadzić poszukiwania kolejnych artefaktów. 

Czytaj też: W jakim celu powstał Kamień Przeznaczenia? Naukowcy rozwikłali zagadkę

Angkor Wat to prawdopodobnie najbardziej znane miejsce na turystycznej mapie Kambodży. Cały kompleks świątynny jest uznawany za największy na całym świecie. Co ciekawe, pierwotnie miał formę świątyni hinduistycznej, lecz z czasem został przekształcony na potrzeby wierzeń buddyjskich.