Prehistoryczna osada była gotowa na wszystko. Świat się walił, a jej mieszkańcy jakimś cudem przetrwali

Naukowcy sugerują, że około 6200 roku p.n.e. doszło do odczuwalnych zmian klimatu. Średnie temperatury zaczęły spadać, a poziom mórz i oceanów wzrastał. Mimo to w południowym Lewancie istniała co najmniej jedna osada, która przeciwstawiła się wielkiemu kryzysowi. 
Prehistoryczna osada była gotowa na wszystko. Świat się walił, a jej mieszkańcy jakimś cudem przetrwali

Lewant obejmuje dzisiejszą Syrię, Palestynę, Jordanię, Liban oraz Izrael, choć czasami zalicza się do niego także Turcję oraz Egipt. Archeolodzy stojący za publikacją zamieszczoną na łamach Antiquity postanowili przekonać się, jakim sposobem mieszkańcy jednej z tamtejszych wiosek przetrwali w zmieniającym się klimacie, który bez wątpienia utrudniał funkcjonowanie.

Czytaj też: Petroglify z Dalekiego Wschodu. Wcześniej podobne znajdowano w zupełnie innych częściach świata

Za ustalenia w tej sprawie odpowiadają naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Izraela, którzy wspólnymi siłami przeanalizowali okoliczności istnienia tej osady. I choć nie jest wykluczone, że takowych było więcej, to dostępne do tej pory dowody sugerowały, jakoby pozostałe wioski zostały opuszczone. Co najmniej jedna nie tylko utrzymała się na miejscu, ale wręcz wydawała się rozwijać.

Stanowisko archeologiczne, na terenie którego znajdują się pozostałości tej osady, zostało nazwane Habonim North. Działający tam naukowcy wiedza o istnieniu tego miejsca od 2010 roku. Było to istotne odkrycie, wszak wcześniej nie było informacji wskazujących na istnienie osadnictwa w okresie sprzed około 8200 lat, gdy zaczęły się pojawiać wyraźne oznaki zmieniającego się klimatu.

Osada nazwana przez archeologów Habonim North najwyraźniej nie tylko przetrwała kryzys klimatyczny, ale wręcz rozwinęła się w tym czasie

Wydobyte w toku działań artefakty, odkopane struktury oraz informacje zebrane dzięki modelowaniu 3D, fotogrametrii, a także datowaniu radiowęglowemu, pozwoliły naukowcom na wyciągnięcie kilku istotnych wniosków na temat rzekomej osady. Udało się zidentyfikować między innymi fragmenty ceramiki, szczątki zwierząt, pozostałości roślin oraz ruiny dawnych zabudowań.

Czytaj też: Wyżyna Tybetańska i niespodziewane znalezisko. Chodzi o dawnych mieszkańców tego regionu

Nawet w okresie, gdy wioska powinna zostać w teorii opuszczona, najwyraźniej była zamieszkiwana, co potwierdzają znalezione na miejscu dowody. Wydaje się, iż kluczem do przetrwania było odejście od hodowli i uprawy na rzecz wykorzystywania zasobów morskich czy prowadzenia handlu. Ten ostatni aspekt potwierdzają znaleziska wywodzące się spoza tej części basenu Morza Śródziemnego.