Historyczne postacie jak żywe. Ta graficzka pozwala zajrzeć w oczy Van Gogha i Juliusza Cezara

Postacie historyczne mają to do siebie, że niezależnie od tego, ile byśmy o nich nie wiedzieli, nigdy nie będziemy mogli zajrzeć im w oczy. Becca Saladin to amerykańska graficzka, która dosłownie “ożywia” ich twarze bazując na opisach historycznych, rycinach lub starych zdjęciach.
Fot. Freepik

Fot. Freepik

Jeżeli kiedyś zastanawialiście się, jak wyglądały twarze znanych postaci historycznych, to Becca Saladin ma gotową odpowiedź. Na swojej stronie internetowej Royalty Now prezentuje “ożywione” wersje znanych przywódców, myślicieli oraz artystów w uwspółcześnionej wersji. Grafika komputerowa pomogła jej zdziałać cuda, dzięki czemu można podziwiać prawdopodobne oblicze Marii Antoniny, Kleopatry, Juliusza Cezara czy Vincenta Van Gogha.

Czytaj też: Nie żyje od ponad 8000 lat, lecz wiemy, jak wyglądał. Rekonstrukcja ukazuje twarz norweskiego chłopca

Becca Saladin mówi:

Podobnie jak wiele osób, jestem bardzo zaintrygowana historią, ale zawsze czułam się obco wśród liczb. Zawsze myślałam o historii bardziej jak o filmie niż o serii prawdziwych wydarzeń. Widziałem ludzi w Internecie tworzących podobne obrazy i sama też chciałam spróbować.

Postacie historyczne ożywają na naszych oczach

Becca Saladin założyła konto na Instagramie w 2018 r., aby dzielić się swoimi pracami z szerszą publicznością. Dzięki pochlebnym opiniom dziennikarzy jej prace zyskały ogromne uznanie, a popularność profilu gwałtownie wzrosła. Od 2018 r. stworzyła ponad 100 portretów postaci historycznych – od tych z zamierzchłej przeszłości, jak Juliusz Cezar, Nefretiti czy Tutanchamon, po niemal współczesne, jak Abraham Lincoln.

Czytaj też: W jego twarz wbito topór! Niezwykła rekonstrukcja 3D ujawniła, co się stało ze średniowiecznym rolnikiem

Becca Saladin dodaje:

Moją ulubioną postacią jest Anna Boleyn. Zdecydowałam się na jej “ulepszenie”: włosy, które mogłyby wyrwać się z jej nakrycia głowy, odrobinę makijażu, nowoczesną sukienkę – i nabrała współczesności. Wyglądała na osobę, która mogłaby stanąć przede mną i opowiedzieć mi swoją historię z własnych ust, a nie na kogoś, kto jest zdany na łaskę historyków i hollywoodzkich producentów.

Do pracy nad tymi obrazami Becca stosuje dwie główne techniki, w pierwszej dostosowuje oryginalny portret lub stare zdjęcie do budowy ciała aktualnej osoby o cechach podobnych do przodka, którego zamierza zmodernizować, lub w innych przypadkach bawi się rekonstrukcją sylwetki z rzeźby lub popiersia wyrzeźbionego w minionych stuleciach. Rezultaty są naprawdę niesamowite.

Becca Saladin wyjaśnia:

Tworzę te obrazy, abyśmy mogli poznać przeszłość z odrobiną empatii dla zaangażowanych w nią postaci. Wydaje się, że spojrzenie w oczy znanych postaci, które znamy i kochamy, wydaje się czymś instynktownym.

Becca Saladin stworzyła wraz z mężem kanał na YouTube i nakręciła już dziesiątki filmów przybliżających każdą postać historyczną i to, jak odtworzono jej twarz. Zachęcamy do odwiedzenia Royalty Now Studios we własnym zakresie.