Postanowienia noworoczne 2017. Robi je jedna trzecia Polaków

Lista postanowień brzmi jak coroczny koncert życzeń. Zaskoczeniem jest jednak liczba osób, które je robią i udział obu płci w poszczególnych obietnicach składanych samym sobie.

Z badania wynika, że postanowienia noworoczne robi blisko 33 proc. W 2017 chcemy się więcej ruszać (36 proc.), schudnąć (25 proc.) i zdrowiej się odżywiać (19 proc.), a 14 proc. planuje rzucić palenie – wynika z badania przeprowadzonego w drugiej połowie grudnia na zlecenie LightBox.

Brzmi jak coroczna lista życzeń? Zgadzamy się, zaskoczyły nas natomiast liczby – to jak wielu Polaków czyni postanowienia i jaki jest udział w poszczególnych kategoriach kobiet i mężczyzn.

Wbrew stereotypom? Odchudzanie modne wśród mężczyzn
Przyzwyczailiśmy się myśleć, że to głównie kobiety marzą o smukłej sylwetce. Tymczasem według przeprowadzonych na zlecenie LightBox badań, schudnąć chce w przyszłym roku prawie 29 proc. mężczyzn i nieco ponad 21 proc. kobiet spośród osób, które zaplanowały już postanowienia noworoczne.

Kobiety na siłownię
Aż 46 proc. kobiet, które będą robiły postanowienia na Nowy Rok, zamierza więcej się ruszać. Odsetek panów, którzy mają taki sam cel, wynosi 25 proc., czyli znacząco mniej. Nie wiadomo jednak, jak się to ma do poziomu aktywności fizycznej obu płci – czy panowie ćwiczą już na tyle często, że trudno im dać z siebie więcej, czy może panie ćwiczą tak mało, że mają jeszcze duże pole do popisu. Tak czy inaczej to świetnie, że obie płcie mają w planach więcej ruchu w nadchodzącym roku, bo wszystkim wyjdzie to na zdrowie.

Trend na zdrowe odżywianie
Na listach postanowień noworocznych jest też widoczna świadomość roli zdrowego odżywiania. Aż 25 proc. kobiet chce w Nowym Roku zadbać o zdrowsze jedzenie. Mężczyzn, którzy mają taki sam plan, jest o połowę mniej – 12 proc. Oznacza to, że warzywa, ryby, chude mięso czy pełnoziarniste pieczywo będą w nadchodzącym roku trafiać częściej na talerze pań niż panów.

Zdrowie i rodzina to priorytety
Pierwsze trzy miejsca na liście priorytetów u kobiet, które mają już noworoczne postanowienia, to:

3. Zadbać o zdrowsze jedzenie – 25 proc.
2. Spędzać więcej czasu z rodziną – 35 proc.
1. Więcej się ruszać – 46 proc.

U mężczyzn pierwsza trójka noworocznych priorytetów brzmi następująco:

3. Rzucić palenie – 28 proc.
2. Schudnąć – 29 proc.
1. Spędzać więcej czasu z rodziną – 37 proc.

Postanowienia noworoczne Polaków dają powody do optymizmu – mówi Małgorzata Chylewska, dietetyk LightBox, firmy oferującej catering dietetyczny. – Biorąc pod uwagę, że ok. 60 proc. dorosłych Polaków ma nadwagę lub otyłość, cieszy fakt, że co drugi z nich chce zmienić ten stan rzeczy. – dodaje.

 

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie LightBox przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS wśród 1,1 tys. respondentów powyżej 18 roku życia. Badanie przeprowadzono w dniach 16-17 grudnia 2016 r. metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).