Poznaj siebie. Te zadania Ci w tym pomogą. Wystarczy kartka i coś do pisania

Poczucie własnej wartości i ochronę swoich granic wspiera dobra znajomość siebie – tego, kim jestem i co jest dla mnie ważne

W czym jestem dobry?

Wypisz na kartce wszystko, w czym jesteś dobry, za co siebie lubisz i cenisz. Przypomnij też sobie, za co cenią cię inni – za co cię podziwiają,w jakich sytuacjach słyszysz pochwały, kiedy zwracają się do ciebie z prośbą o pomoc. Dopisz to do swojej listy. Jeśli nie jesteś pewien, za co cię cenią – zapytaj o to 5 bliskich osób. Poproś, żeby odpowiedzieli ci pisemnie.

Im lepiej znasz swoje mocne strony, tym bardziej sam siebie cenisz i szanujesz, a dzięki temu łatwiej przychodzi ci bronienie swoich granic.

Co jest dla mnie ważne?

Jakie wartości, dążenia, zasady? Jeśli masz wątpliwości, przypomnij sobie kilka sytuacji, w których ktoś postąpił wobec ciebie w sposób, który ci się nie spodobał. Spróbuj poszukać wspólnego mianownika dla tych sytuacji.

Najwyraźniej nie została wówczas uszanowana ważna dla ciebie wartość. Np. jeśli źle się czujesz z tym, że ktoś w pewnych sytuacjach decyduje za ciebie, to znaczy, że ważna jest dla ciebie możliwość samodzielnego decydowania. Czy druga strona o tym wie? Powiedz jej o tym otwarcie i nie zgadzaj się na sytuacje, które nie mają twojej akceptacji. Masz do tego prawo.