Pragnienie morskich węży

Pomimo zamieszkiwania środowiska obfitego w wodę, żyjące w morzach węże są uzależnione od wody słodkiej.

       Ponad 60 rodzajów żyjących w morzu węży spędza swoje życie w wodzie, której mimo wszystko nie może pić, a swoje pragnienie gasi wodą pitną. Do takiego wniosku doszedł na podstawie obserwacji tych zwierząt Harvey Lillywhite z University of Florida. Zoolog hodował w akwarium wypełnionym słoną wodą kilka osobników trzech gatunków węży morskich z rodzaju Laticauda, pochodzących z wybrzeży Tajwanu. Po dwóch tygodniach okazało się, że węże cierpiały na odwodnienie, nie gasiły one bowiem swojego pragnienia słoną wodą ze swojego akwarium, chociaż zgodnie z dotychczasowym stanem wiedzy na temat tych zwierząt mogłyby to robić. Dopiero gdy zoolog przeniósł zwierzęta do zbiornika z wodą o różnej koncentracji soli, węże piły tylko wodę słodką lub ewentualnie wodę słoną rozcieńczoną wodą pitną – zawierała ona maksymalnie jedną czwartą zwykłej zawartości soli w wodzie morskiej. Zwierzęta wtedy zaczęły również nabierać sił i przybierać na wadze. 

     W kolejnym doświadczeniu badacze zrobili wężom przymusową dietę – pozostawili oni gady na dziesięć dni w zbiorniku ze słoną wodą. Zwierzęta, które co dwa dni miały godzinny dostęp do słodkiej wody, straciły o wiele mniej na wadze, niż osobniki, które cały ten okres spędziły w wodzie morskiej. 

     Dotychczas naukowcy byli przekonani, że węże morskie nie są uzależnione od wody słodkiej, gdyż za pomocą specjalnych gruczołów mogą odfiltrowywać morską sól. Teraz wiadomo, że gruczoły te okazują się niewystarczające. W jaki sposób jednak gady znajdują w morzu źródła słodkiej wody? Jedym z możliwych wyjaśnień jest fakt, iż wiele węży morskich w swoim naturalnym środowisku zamieszkuje wody w pobliżu ujścia rzek. Według Lillywhite możliwe jest również, że węże spijają świeżą deszczówkę z powierzchni mórz, zanim ta zmiesza się z wodą słoną. Woda deszczowa tworzy bowiem na powierzchni morza cienką warstwę wody słodkiej – pod warunkiem, że morska tafla jest spokojna. Ta cienka warstewka wody pitnej umożliwia wężom i być może jeszcze wielu innym zwierzętom morskim przetrwanie.

     Najnowsze odkrycie zainspirowało innych zoologów – prawdopodobnie już wkrótce dowiemy się, w jaki sposób inne morskie zwierzęta pokrywają swoje zapotrzebowanie na wodę. Sprawozdanie z badania zostało zamieszczone w Journal of Physiological and Biochemical Zoology. JSL

źródło: news.ufl.edu