Prawie 200 unikalnych gatunków motyli w Kolumbii. Wkrótce możemy je stracić

W Kolumbii żyje prawie 200 unikalnych gatunków motyli. W konsekwencji globalnego ocieplenia wkrótce możemy je stracić. To zła wiadomość nie tylko dla Ameryki Południowej, ale i całego świata.
Mesosemia cordillerensis – jeden z rzadkich gatunków kolumbijskich motyli

Mesosemia cordillerensis – jeden z rzadkich gatunków kolumbijskich motyli

W Kolumbii żyje prawie tyle samo motyli co w Afryce (4000 gatunków) i prawie sześć razy więcej niż na całym kontynencie europejskim (500 gatunków). Dlatego ochrona ich siedlisk jest kluczową kwestią, także w kontekście zahamowania zmian klimatycznych.

Naukowcy z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie pod kierownictwem dr Blanki Huertas opublikowali bezpłatny przewodnik do identyfikacji unikalnych gatunków motyli w Kolumbii. Raport wykazał, że prawie 200 z nich żyje tylko i wyłącznie w tym kraju, ale wkrótce może ich zabraknąć, gdyż są zagrożone wyginięciem.

Piękne i zagrożone motyle Kolumbii

Nad atlasem motyli Kolumbii pracowano prawie 20 lat. Książka zawiera łącznie 500 kolorowych zdjęć i faktów na temat najrzadszych, najcenniejszych i najbardziej zagrożonych wyginięciem motyli występujących w kraju. Jest w niej opisany m.in. żółty motyl, który żył w samotności przez prawie sto lat, zanim odnaleziono jego samicę, a nawet gatunek nazwany imieniem Szatana.

Atlas nieprzypadkowo dotyczy owadów występujących w Kolumbii. Kraj ten jest jednym z najbardziej zróżnicowanych biologicznie na świecie, a naukowcy są pewni, że wiele gatunków tam występujących nie zostało jeszcze odkrytych. Lista kolumbijskich motyli ma w pewnym stopniu zachęcić turystów i amatorów do ochrony tamtejszej fauny.

Niestety, globalne ocieplenie i przekształcanie gruntów zagraża wielu lasom w kolumbijskich górach, które są miejscem występowania motyli. Najbardziej zagrożonym terenem jest obszar Paramos, który stanowi ważne siedlisko dla endemicznych gatunków motyli. Naukowcy nie mają wątpliwości, że w ciągu najbliższych dekad wiele z nich może wyginąć.

Dr Blanca Huertas z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie mówi:

Mamy nadzieję, że wiedząc, które gatunki motyli mają w Kolumbii specjalne i ograniczone siedliska, opinia publiczna zaangażuje się w ich ochronę, naukowcy nadadzą priorytet dalszym badaniom, a rządy będą mogły je chronić. Dzięki nam świat dowie się o wyjątkowych skarbach Kolumbii.

Jose R. Puyana, dyrektor regionalny ProColombia na Europę, dodaje:

Jako że Kolumbia jest domem dla 1/5 całej światowej populacji motyli, ProColombia z radością wspiera ważną pracę naukowców, którzy starają się zidentyfikować i uczcić wyjątkowe motyle Kolumbii. Dzięki współpracy z Muzeum Historii Naturalnej chcemy pokazać naszą cenną faunę i florę, rzucając światło na Kolumbię jako prawdopodobnie najbardziej zróżnicowany biologicznie kraj na świecie.

Atlas motyli Kolumbii (w języku angielskim i hiszpańskim) można bezpłatnie pobrać ze strony Muzeum Historii Naturalnej.