Prehistoryczny olbrzym-drapieżca

Nowe znalezisko archeologów to olbrzymi drapieżnik, siejący postrach 147 mln temu w oceanach naszej planety. Rodzaj pliozaura (Pliosaurs), nazwany Predator X, był większy od olbrzymiego tyranozaura.

Predator X, największy znany dotychczas mięsożerny dinozaur, posiadał cztery płetwy i przerażające, 30-centymetrowe zęby. Jego ciało miało długość 15 metrów, a waga dochodziła do 45 ton. Szczęki gada zaciskały się z siłą prawie 15 ton, a więc inne prehistoryczne giganty, takie jak tyranozaury czy megalodony — prehistoryczni przodkowie dzisiejszych rekinów, nie mogły się z nim równać pod żadnym względem. 

Wymiary czaszki oszacowane zostały dzięki świetnie zachowanemu kłykciowi potylicznemu —kości występującej u wszystkich ssaków i gadów, łączącej podstawę czaszki z kręgosłupem. Jego średnica wyniosła aż 15 cm, co stanowi dwa razy więcej, niż średnica kłykcia tyranozaura. Po przeprowadzeniu analizy właściwości hydrodynamicznych Predatora X za pomocą tunelu aerodynamicznego okazało się również, że do poruszania się dinozaurowi wystarczyłyby zaledwie dwie płetwy. Doświadczenia wykazały jednak, że pozostałe dwie płetwy nie były zbędne — wykorzystując wszystkie cztery płetwy dinozaur był w stanie w krótkim czasie osiągnąć niesamowitą prędkość, co pozwalało mu na atakowanie nawet najszybciej pływających ofiar.  JSL

źródło: www.nhm.uio.no