Projektor nowej generacji

Koncern JVC skonstruował rdzeń wideoprojektora zapewniający obraz o rozdzielczości 17 razy większej niż standard Full HDTV, a 85 razy większej, niż zwykły telewizor analogowy.

Stworzona przez Japończyków część projektora należy do linii urządzeń wyposażonych w technologię D-ILA (Direct-Drive Image Light Amplifier). Jest to panel ciekłokrystaliczny do projektorów cyfrowych o dużej ostrości. Tworzy się w nim obraz, który za pomocą optyki jest przenoszony na ekran.
Nowy 1,75 – calowy wyświetlacz o nazwie 8K4K posiada najwyższą na świecie liczbę pikseli spośród wszystkich innych systemów projekcji cyfrowej – za jego pomocą możemy oglądać obraz o rozdzielczości 8192 х 4320 pikseli, czyli prawie 35,4 Mpix. Taki dokładny obraz zapewnić dotąd mogły jedynie klastry komputerowe – kilka połączonych projektorów, pracujących razem na jednym ekranie.
Współczynnik naturalnego kontrastu osiągnął w nowości JVC imponującą wartość 20000:1, natomiast czas reakcji matrycy wynosi zaledwie 4,5 ms.
Telewizja wysokiej rozdzielczości (HDTV) jest w stanie zaprezentować widzom obraz o rozdzielczości najwyżej 1920 x 1080 pikseli, a więc 2,07 Mpix. Zwykły system telewizji kolorowej SECAM dysponuje 720 x 576 pikselami obrazu wyświetlanego – w sumie 415 tys. pikseli. JVC podkreśla, że nawet najnowszy format telewizyjny Super Hi-Vision korporacji NHK, który miał stać się standardem przyszłości, przewiduje rozdzielczość nieco ponad 33 MPix (7680 x 4320 pikseli). Mikrowyświetlacz D-ILA 8K4K pobił ten rekord.
Na razie D-ILA 8K4K jest testowane, a koncern wprowadza na rynek seryjne urządzenie 4K2K z nieco skromniejszą rozdzielczością rzędu 4096 x 2400 pikseli, wbudowane w projektor DLA-SH4K. Ten projektor odpowiada na potrzeby standardu DCI 4K (Digital Cinema Initiative), który w ciągu ostatnich lat był wprowadzany na rynek przez największe światowe firmy poducenckie. Standard ten zapewnia rozdzielczość 8, 85 Mpix (4096 x 2160 pikseli).
Rekordowe urządzenie bije inne na głowę pod względem jakości obrazu – do takiej właśnie jakości powinny się teraz przystosować nie tylko zestawy kina domowego i cyfrowe projektory kinowe, lecz, być może, również systemy obrazowania medycznego i inne urządzenia przekazujące obraz. JSL
źródło:www.jvc.co.jp