Podwrocławski kościół zawiera nieznane krypty grobowe. Na archeologów czekało coś jeszcze

Prusice z pewnością nie należą do grona najbardziej rozpoznawalnych polskich miast, choć teraz – przynajmniej na krótki czas – może się to zmienić. Wszystko za sprawą odkrycia dokonanego dokonanego niedawno na terenie tej miejscowości.
Podwrocławski kościół zawiera nieznane krypty grobowe. Na archeologów czekało coś jeszcze

Zamieszkiwana przez nieco ponad dwa tysiące mieszkańców, znajduje się na terenie województwa dolnośląskiego, niedaleko Wrocławia. Archeolodzy w ramach ostatnich działań skupili się na kościele św. Jakuba Apostoła, a ich wysiłki przyniosły świetne rezultaty. W toku poszukiwań dotarli bowiem do niezidentyfikowanych wcześniej krypt grobowych. Na tym sukcesy się jednak nie skończyły, ponieważ badania georadarowe ujawniły istnienie czegoś jeszcze.

Czytaj też: Przełomowe analizy ukazały powiązania grupy plemion z dawną cywilizacją

Prusice, choć niewielkie, mają imponująco długą historię. O istnieniu tamtejszej osady wiadomo co najmniej od 1136 roku, bo właśnie wtedy pojawiły się pierwsze oficjalne zapiski. Do dziś przetrwały liczne zabytki sprzed setek lat, takie jak gotycki kościół św. Jakuba Apostoła. Poza tym wiadomo o wywodzących się ze średniowiecza umocnieniach i ratuszu datowanym na epokę renesansu.


Najnowszy rozdział w badaniu historii miasta został napisany dzięki badaniom, którym przewodził prof. Fabian Welc z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Zorganizowane działania wykorzystywały techniki georadarowe, a ich o kulisach informuje portal Nauka w Polsce. Z udostępnionych informacji wynika między innymi, że najpierw archeolodzy zajęli się fragmentem dziedzińca, a następnie płyty głównej rynku miejskiego.

Obrazowanie georadarowe ujawniło, że w obrębie kościoła w Prusicach znajdują się nieznane wcześniej krypty grobowe. Archeolodzy sądzą, że były przeznaczone dla wysoko postawionych osób

W takich okolicznościach uczestnicy ekspedycji dotarli do odczytów wskazujących na istnienie sporych rozmiarów prostokątnego budynku. Zastosowana metoda ma niestety pewne ograniczenia, dlatego archeolodzy będą potrzebowali innych sposobów na ujawnienie sekretów tego obiektu. Na obecną chwilę sugerują, jakoby chodziło o pozostałości średniowiecznego dworu założyciela Prusic, rycerza Zbyluta. 


Jeśli zaś chodzi o wspomniane na wstępie krypty grobowe, to naukowcy dotarli do nich w czasie badań obszaru przykościelnego, a także wnętrza gotyckiego kościoła. Początkowo badacze zwrócili uwagę na podziemny korytarz prowadzący do wnętrza grobowca marszałka polnego Melchiora von Hatzfeldta. W dalszej kolejności badacze zorientowali się, że widzą odczyty wskazujące na istnienie nieznanych wcześniej krypt grobowych.

Czytaj też: Setki artefaktów na szczycie węgierskiego wulkanu. Te obiekty mają tysiące lat

Dwie z nich cechują się imponującymi rozmiarami, a ich lokalizacja jest bliska ołtarza. Takie poszlaki pozwalają sądzić, jakoby chodziło o obiekty pochodzące z końcówki średniowiecza, bądź późniejszej epoki. Ze względu na umiejscowienie można z dużą dozą pewności stwierdzić, iż pochowano tam wysoko postawione osoby. Jako że prawdopodobnie w przyszłości uda się zorganizować następne badania georadarowe, to możemy się spodziewać kolejnych interesujących odkryć.