Jaskinia pełna skarbów. Archeolodzy zachwyceni niezwykłą bronią dawnych mieszkańców

Cueva del Tesoro, czyli Jaskinia Skarbów być może nie zachwyca rozmiarami, ale jej zawartość może robić wielkie wrażenie. Ostatnio prowadzone tam badania doprowadziły do odnalezienia licznych obiektów, między innymi w postaci narzędzi myśliwskich.
Jaskinia pełna skarbów. Archeolodzy zachwyceni niezwykłą bronią dawnych mieszkańców

Lista wydobytych przedmiotów jest imponująco długa i zawiera między innymi drewniane strzałki oraz atlatl, czyli coś, co można określić mianem miotacza oszczepów. Dzięki niemu siła rzutu oraz jego zasięg znacząco rosły. Stanowi także jeden z istotnych aspektów dyskusji dotyczącej podziału ról płciowych w czasach prehistorycznych i starożytnych, gdyż zdaniem części badaczy instrumenty takie jak atlatl pozwalały kobietom na aktywny udział w polowaniach.

Czytaj też: Łuk triumfalny, jakiego nie powstydziłby się nawet Paryż. Pierwsze takie znalezisko w tej części Europy 

Jeśli chodzi o datowanie zlokalizowanych artefaktów, to uczestnicy ekspedycji, powiązani z Instituto Nacional de Antropología e Historia, wskazują na okolice I wieku. Zdaniem archeologów zaangażowanych w te badania, narzędzia były wykorzystywane przez grupy łowiecko-zbierackie zamieszkujące okoliczne tereny już w okolicach 7000 roku p.n.e. Właśnie w tym okresie społeczności nomadów przeniosły się do półpustynnych regionów Querétaro i Guanajuato.

Jaskinia Skarbów to miejsce, w którym znajdują się obiekty sprzed tysięcy lat, dostarczające informacji na temat ówczesnych praktyk

Skąd o tym wiemy? Naukowcy dostarczyli takich informacji w oparciu o zróżnicowaną i liczną sztukę naskalną a także bogactwo prehistorycznych obiektów znalezionych w przeszłości w innych jaskiniach rozsianych na tych terenach. Co ciekawe, część tych społeczności przerzuciła się na osiadły tryb życia, ale nie dotyczyło to wszystkich – a już na pewno nie w czasach starożytnych. Bo choć większość przedstawicieli ówczesnych grup łowiecko-zbierackich faktycznie z czasem postawiła na uprawę żywności i hodowlę zwierząt, to niektóre funkcjonowały w pierwotnej formie do stosunkowo niedawnych czasów.

Czytaj też: Najbliżsi Aleksandra Wielkiego wreszcie odnalezieni. Wielki sukces naukowców 

Rekonstrukcja realiów dotyczących polowań prowadzonych około dwóch tysięcy lat temu będzie teraz łatwiejsza, a to za sprawą znalezionych narzędzi. Intrygujące wydają się drewniane elementy o nieokreślonym jeszcze zastosowaniu. W myśl jednej z teorii mogły one mieć wielorakie przeznaczenie. Ze względu na brak innych odkryć, które opisywałyby realia ówczesnego życia, archeolodzy będą musieli przyłożyć wiele uwagi do wyników ekspertyz samych narzędzi. Dzięki sprzyjającym warunkom panującym wewnątrz Jaskini Skarbów, tamtejsze artefakty zachowały się w dobrym stanie. To z kolei pozwoliło na przeprowadzenie datowania metodą radiowęglową, za sprawą którego naukowcy oszacowali, iż mają do czynienia z przedmiotami pochodzącymi z okresu od 7 do 132 roku. Datowanie radiowęglowe wykorzystuje analizy poświęcone izotopom węgla, które mają określone tempo tzw. połowicznego rozpadu.