Zatem gdy jakaś myśl się pojawi, przyznaj, że jej istotą jest pustka. Utraci ona natychmiast moc wzbudzenia następnej myśli i łańcuch złudzeń dobiegnie końca.

Dzongsar Kjence Rinpoche

Niedawno, zaledwie kilka godzin temu, kochałeś się z kobietą. Rozmyślasz o tych chwilach, siedząc na ławce w parku, ze stopami zanurzonymi w jesiennych liściach. Jesteś sam. Raz za razem odtwarzasz sobie w głowie film z minionych uniesień. Twoje ciało odczuwa spełnienie. Widzisz swoją rękę, która wsuwa się pod jej spódnicę. Nie zadajecie sobie trudu, żeby rozpinać guziki, zrywacie z siebie ubrania. Dłonie ściskają pośladki, pośladki szukają dłoni. A cóż dopiero podbrzusza, tam się dzieje!

Tak więc siedzisz sobie na tej ławce w łagodnym słońcu popołudnia, a w twoim umyśle Myślak [głos w twojej głowie]wyświetla film erotyczny, w którym odgrywasz główną rolę. Wszystkie komórki twojego ciała są poruszone spektaklem.

Nagle obrazy się zmieniają, jakby Myślak bez uprzedzenia przełączył projekcję na inny program. Tym razem widzisz twarz kobiety, z którą się kochałeś. Wyraz twarzy jest zimny, zamknięty. Twarz odwraca się od ciebie, za każdym razem, gdy mówisz o swoich marzeniach i planach. „Nie wiem” – odpowiada. „Nie wiem”, podczas gdy zbieracie z podłogi porozrzucane ubrania. „Nie wiem, a teraz zostaw mnie w spokoju!”. Film się urywa, coś jakby trzeszczy i przeskakuje: klik, klik, klik… Brutalne lądowanie. W sali kinowej zapalają się światła.

Nadal siedzisz na tej samej ławce. W oddali bawią się dzieci. Rzucają w powietrze naręcza liści, a ich głosiki brzmią jak świergotanie ptaków. Wieje ciepły wiatr niosąc aromat ogniska. Wszystko wokół pogrążone jest w spokoju. Wszystko oprócz ciebie. Ty cierpisz. Cóż takiego się dzieje? Cóż takiego się stało? To proste. W ułamku sekundy miłość egotyczna podmieniła film! Piękny, prawdziwy film o miłości, został wyparty z wewnętrznego ekranu przez twoje Ja, domagające się miejsca dla siebie!

Miłość bez Ja może istnieć jedynie w czasie teraźniejszym. W innym czasie umiera. To, co ci wiruje w głowie, nie ma nic wspólnego z miłością. To marzenia, fantasmagorie, egotyczne urojenia! Miłość nie żyje dniem wczorajszym, tak jak nie żyje dniem jutrzejszym, i znana formułka „kocham cię bardziej niż wczoraj, ale mniej niż jutro” jest jedynie nieporadną bzdurą. Miłość JEST. Kropka. Teraz. Tutaj. Uwolniona od Myślaka! Miłość to sprawa chwili obecnej. Jak więc należy jej się w pełni oddawać? Przerywając bieg umysłu.

Myślak, aby chronić swoje istnienie, w zarodku odrzuca to wszystko, co może go hamować i dać mu do zrozumienia, że jest martwy. Lub odrzucony. Lub wykluczony. Mierzy swoją wartość żwawością swego pędu i ocenia każdą chwilę pod kątem tego, co mogłoby sprawić, że utraci punkty. To dlatego bezustannie porównuje, mierzy, osądza. Czuje się zaniedbany wtedy, gdy uznaje, że przestał być tak ważny, jak miał nadzieję, że będzie. Gdy w swym mniemaniu nie jest już „kimś”. Gdy Myślak podejrzewa, że coś powoduje najmniejsze nawet spowolnienie, jego kołowrót zaczyna skrzypieć. Za cierpieniem psychicznym idzie fizyczne. Wkrótce cierpi całe twoje ciało. Ból się rozszerza. Wydawałoby się, że nie ma na to rady.

 

Ćwiczenie

Ale teraz już to wiesz − sposób, żeby uniknąć cierpienia, za które odpowiedzialne jest twoje ego, jest prosty. Musisz nauczyć się obserwować samego siebie i zrozumieć, że obrazy i odczucia są ściśle połączone. W rezultacie, w chwili gdy obrazy zmieniają się w umyśle, pociągają za sobą zmiany w ciele (odczucia).

Odkryj swoją umiejętność panowania nad tym procesem. Znajdź park, ławkę, ciepły wietrzyk, łagodne światło, śpiewające ptaki… W skrócie: usiądź gdzieś w miłym miejscu, W SPOKOJU!

A teraz wejdź do kina swojego umysłu. Wybierz jakiś film spośród rupieci swojego neuronalnego archiwum. Najlepiej jakąś historię miłosną, a dokładniej, jedną z tych historii, które w twoim życiu zaczęły się od rozkosznej bezsenności i zakończyły potwornymi koszmarami sennymi. Któż nie przeżył takiego uczuciowego zjazdu? A teraz wyświetl sobie scenę erotyczną. No dalej, nie krępuj się, to tylko ćwiczenie, nie ma w tym nic niezdrowego! Obserwuj, jak stopniowo przyjemność zaczyna ogarniać wszystkie komórki twojego ciała. Poczuj, jak ogarnia cię błogość. To dzieje się natychmiast.