Pokazali mu nową nerkę, a później ją wszyli. Pierwszy taki przeszczep na jawie

W USA przeprowadzono pierwszy na świecie przeszczep nerki z wykorzystaniem znieczulenia miejscowego. 28-letni mężczyzna otrzymał nowy narząd będąc w pełni świadomym, a następnego dnia został wypisany do domu. To może być rewolucja w transplantologii, która zwiększy liczbę przeprowadzanych zabiegów.
Chirurdzy – zdjęcie poglądowe /Fot. Freepik

Chirurdzy – zdjęcie poglądowe /Fot. Freepik

Chirurdzy z Northwestern Medicine wykonali innowacyjny przeszczep nerki, podczas którego pacjent był cały czas przytomny, a niecałe 24 godziny później został wypisany do domu. 28-letni John Nicholas z Chicago nie odczuwał żadnego bólu, a nowy organ dostał od jednego z przyjaciół z dzieciństwa.

Czytaj też: Były świńskie nerki, serca i grasica, a teraz? Pierwszy taki przeszczep na świecie to odważny krok w przyszłość

Zastosowanie znieczulenia rdzeniowego (podpajęczynówkowego) zamiast ogólnego to innowacja, którą wcześniej już testowano w transplantologii, ale sama procedura jest daleka od określenia jej mianem rutynowej. Opcja ta może zwiększyć dostęp do przeszczepów u pacjentów, u których istnieje wysokie ryzyko komplikacji po znieczuleniu ogólnym, a także skrócić ich czas pobytu w szpitalu.

Dr Satish Nadig, chirurg-transplantolog i dyrektor Northwestern Medicine Comprehensive Transplant Center, mówi:

To pierwszy przypadek u nas, w którym pacjent był przytomny podczas całego zabiegu przeszczepu nerki i następnego dnia wrócił do domu, co zasadniczo czyni ten zabieg ambulatoryjnym. Na sali operacyjnej to było niesamowite doświadczenie móc pokazać pacjentowi, jak wygląda jego nowa nerka, zanim została umieszczona w ciele.

Ten przeszczep do kamień milowy całej transplantologii

Operacja, która trwała niecałe 2 godziny, została przeprowadzona 24 maja. Pacjentowi podano rodzaj znieczulenia podobny do tego, które stosuje się podczas cięcia cesarskiego. Był cały czas świadomy, choć nie czuł żadnego bólu.

Czytaj też: Pierwszy w historii taki przeszczep. Świnia dała nowe życie człowiekowi

Jack Nicholas nie miał żadnych zagrożeń ani fobii związanych ze znieczuleniem ogólnym, ale był świetnym kandydatem do zabiegu ze względu na swój wiek, ograniczone czynniki ryzyka i chęć wzięcia udziału w pierwszej w historii takiej operacji w Northwestern Medicine.

John Nicholas widzi nerkę, która zostanie mu przeszczepiona /Fot. Northwestern Medicine

Sam pacjent w ten sposób relacjonuje swoje doświadczenia z operacji:

To było całkiem fajne doświadczenie wiedzieć, co się dzieje w czasie rzeczywistym i być świadomym skali tego, co robią. W pewnym momencie operacji pamiętam, że zapytałem: “czy powinienem spodziewać się, że znieczulenie rdzeniowe zadziała?”. Już wykonali mnóstwo pracy, a ja byłem całkowicie nieświadomy tego faktu. Naprawdę, żadnych odczuć. Podano mi trochę środków uspokajających dla własnego komfortu, ale nadal byłem świadomy tego, co robią. Zwłaszcza, gdy wyczytali moje imię i opowiedzieli mi o pewnych kamieniach milowych, które osiągnęli.

W wieku 16 lat Nicholas zaczął mieć problemy z nerkami po tym, jak kilka lat wcześniej zdiagnozowano u niego chorobę Leśniowskiego-Crohna. Badania laboratoryjne wykazały pogorszenie funkcji nerek, a dalsze testy potwierdziły stan zapalny nieznanego pochodzenia. Mężczyźnie udało się uniknąć dializ i leczył się za pomocą leków. Jednak po przeprowadzce do Chicago na początku 2022 r. i rozpoczęciu leczenia w Northwestern Medicine funkcja jego nerek pogorszyła się i stało się jasne, że ostatecznie będzie potrzebował przeszczepu.

Znalezienie odpowiedniego dawcy dla Nicholasa wiązało się z pewnymi wyzwaniami. Jego matka chciała oddać mu nerkę, ale nie mogła tego zrobić z powodu diagnozy raka piersi. Dawcą został najlepszy przyjaciel Johna, 29-letni Pat Wise, który mieszka w Alexandrii w stanie Wirginia i pracuje dla agencji zdrowia publicznego.

John Nicholas i zespół chirurgów po zakończonej operacji /Fot. Northwestern Medicine

Po udanej operacji 24 maja Nicholas opuścił szpital 25 maja. Standardowa hospitalizacja pacjentów poddawanych przeszczepowi nerki w Northwestern Memorial Hospital trwa zazwyczaj 2-3 dni. Teraz, kilka tygodni po operacji, Nicholas wrócił do aktywności i może cieszyć się mniej restrykcyjną dietą, m.in. pozwolić sobie na pizzę. Przed operacją musiał ograniczyć spożycie soli, ponieważ jej nadmiar może mieć szkodliwy wpływ na funkcjonowanie nerek.

Lekarze z Northwestern Medicine będą dążyć do ustanowienia programu AWAKE (Accelerated Surgery Without General Anesthesia in Kidney Transplantation) dla konkretnych podgrup pacjentów, którzy chcą poddać się operacji, nie mogą mieć znieczulenia ogólnego lub mają wysokie ryzyko znieczulenia ogólnego lub mieszczą się w kategorii, w której mogłoby to przynieść korzyści pacjentowi.