Rak a życie nocne

Aktywność człowieka w godzinach nocnych oraz towarzyszące jej oświetlenie mieszkań i miast mają szkodliwy wpływ na nasz zegar biologiczny, a tym samym, zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory.

Najnowsze badanie, potwierdzające szkodliwość nocnego trybu życia na zdrowie człowieka, zostało przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Haifie. Jego wyniki potwierdziły, że zaburzenia rytmu okołodobowego organizmu ludzkiego sprzyjają aktywniejszemu rozwojowi raka. Naukowcy doszli do wniosku, że za ten proces odpowiedzialna jest melatonina –  hormon, uwalniany do krwi nocą przez szyszynkę i odgrywający znaczną rolę w regulacji rytmów okołodobowych człowieka. Melatonina produkowana jest w ciemności, a jej produkcja ulega zahamowaniu pod wpływem światła dziennego lub sztucznego oświetlenia.

Już wcześniej izraelscy biolodzy wykazali, że ludzie, żyjący na obszarach obfitujących w nocne oświetlenie, są bardziej narażeni na rozwój raka prostaty oraz raka piersi. Do tej pory jednak naukowcy nie byli pewni, dlaczego światło nocą ma rakotwórczy wpływ na zdrowie ludzkie. Zaburzenia produkcji melatoniny, do jakich dochodzi pod wpływem sztucznego światła w godzinach nocnych, były jedną z hipotez. Niedobór melatoniny miał zwiększać ryzyko rozwoju raka. Najnowsze badanie potwierdziło właśnie tę hipotezę.

W doświadczeniu wzięły udział cztery grupy myszy, do organizmu których wprowadzono komórki rakowe. Pierwsza grupa myszy żyła w warunkach długiego dnia (16 godzin światła + 8 godzin ciemności). Druga grupa żyła w takich samych warunkach, przy czym gryzoniom z tej grupy dodatkowo aplikowano melatoninę. Trzecia i czwarta grupa spała przez 16 godzin na dobę, przy czym myszy czwartej grupy w środku sztucznej nocy przez pół godziny naświetlano sztucznym oświetleniem.

Pod względem szybkości rozrastania się nowotworu w mysich organizmach na pierwszym miejscu znalazła się pierwsza grupa, a więc gryzonie, które spały najmniej. Zmiany rakowe w ich organizmie uzyskały średnie rozmiary 5,92 cm3. Na drugim miejscu znalazła się czwarta grupa z wynikiem 1,84 cm3, na trzecim – grupa trzecia (0,85 cm3). Nowotwór najwolniej rozwijał się w organizmach myszy, którym dodatkowo suplementowano melatoninę (0,62 cm3).

Wyniki doświadczenia potwierdzają, że hamowanie produkcji melatoniny ma wyraźny wpływ na rozwój nowotworów. Naukowcy stwierdzili ponadto, że gryzonie, do organizmu których wprowadzano dodatkową dawkę melatoniny, żyły dłużej, niż pozostałe myszy.

Źródło: newmedia-eng.haifa.ac.il