Głody rekin posmakował kolczatki i szybko tego pożałował

Rekiny tygrysie nie są specjalnie wybredne jeżeli chodzi o preferencje pokarmowe. Naukowcy przeżyli prawdziwy szok, gdy zobaczyli, jak jeden osobnik zwymiotował przed nimi martwą kolczatkę.
Rekin – zdjęcie poglądowe /Fot. Unsplash

Rekin – zdjęcie poglądowe /Fot. Unsplash

Zespół naukowców z James Cook University był zajęty znakowaniem organizmów morskich u wybrzeży wyspy Orpheus w północnym Queensland w maju 2022 r. w ramach trzyletniego projektu badawczego, gdy ich oczom ukazał się niecodzienny widok. 3-metrowy rekin złapany przez zespół dr Nicolasa Lubitza nagle zwymiotował martwą kolczatkę. To pierwsza taka obserwacja na świecie.

Czytaj też: Coś przyciąga rekiny do “strefy mroku”. Nikt nie wie, po co tam podróżują

Dr Nicolas Lubitz mówi:

To była w pełni nienaruszona kolczatka ze wszystkimi kolcami i odnóżami. Udało mi się zrobić tylko jedno zdjęcie, ale widać na nim zarys kolczatki w wodzie.

Rekin zjadł kolczatkę i szybko ją zwymiotował

Wiadomo, że kolczatki od czasu do czasu pływają, być może po to, by się ochłodzić, wypychając swój mały pyszczek nad wodę jak rurkę do nurkowania. Jednak większość obserwacji miała miejsce w strumieniach, jeziorach, rzekach i basenach, rzadko w oceanach.

Czytaj też: “Anielski” rekin u wybrzeży Kalifornii. Pierwsze takie nagranie w historii

Dość zaskakujące jest to, że czasami mogą odpłynąć wystarczająco daleko od brzegu, by stać się przysmakiem dla rekinów. Widziano kolczatki z Queensland pływające między lądem a pobliskimi wyspami, ale to wciąż dość niezwykłe.

Pechowa kolczatka musiała pływać w płyciznach u wybrzeży wyspy, a może nawet między pobliskimi wyspami w poszukiwaniu pożywienia lub partnera, kiedy została pochłonięta przez rekina. Ponieważ jej martwe ciało było nienaruszone, kiedy zostało zwrócone, naukowcy podejrzewają, że była to niedawna zdobycz, której rekin nie zaczął jeszcze trawić.

Rekin tygrysi zwymiotował kolczatkę /Fot. Nic Lubitz

To ciekawa obserwacja, bo rekiny tygrysie znane ze swojego żarłocznego apetytu połykają ptaki morskie, opony, tablice rejestracyjne, a nawet małe telewizory. Ale nigdy wcześniej nie zaobserwowano, żeby jadły kolczatki.

Dr Nicolas Lubitz dodaje:

Wiadomo, że rekiny tygrysie zjedzą wszystko. Są po prostu padlinożercami. Widziałem filmy, na których bez powodu zjadały skały.

Rekin tygrysi, o którym mowa, nie odniósł żadnych obrażeń podczas dziwnego spotkania, a następnie został wyposażony przez uczonych w nadajnik akustyczny i wypuszczony z powrotem do wody. W kolejnym zaskakującym znalezisku inny rekin tygrysi złapany i oznaczony przez ten sam zespół zwymiotował połowę diugonia.