Dwa żarłacze białe przepłynęły ze sobą tysiące kilometrów! Dlaczego?

Dwa żarłacze białe przebyły razem dystans 6400 km i to pomimo tego, że rekiny te są samotnikami. To zachowanie zaskoczyło naukowców i pokazuje, że czegoś o tych zwierzętach jeszcze nie wiemy.
Rekin – zdjęcie poglądowe

Rekin – zdjęcie poglądowe

Po tym, jak uczeni z organizacji non-profit OCEARCH umieścili urządzenia śledzące na dwóch żarłaczach białych, zaczęli zauważać nietypowe zachowania dwóch samców. Rekiny podróżowały identycznymi ścieżkami wzdłuż wybrzeża Atlantyku, docierając aż do południowego wybrzeża kanadyjskiej Nowej Szkocji. Musiały zatem podróżować razem. Ale jak to możliwe, skoro gatunek ten prowadzi samotniczy tryb życia?

Czytaj też: Czegoś takiego nigdy nie udało się nagrać! Rekiny spłynęły się jak oszalałe

Dr Robert Hueter z OCEARCH mówi:

Żarłacze białe prowadzą bardzo samotny tryb życia. Tak naprawdę nie spodziewamy się, że te rekiny zostaną razem. Nic na to nie wskazuje. W takim razie cel ich wspólnej wędrówki jest tym większą zagadką.

Rekiny są samotnikami – ale nie w tym wypadku

Młodzieńcze żarłacze białe – nazwane Simon i Jekyll – zostały oznaczone urządzeniami śledzącymi przez naukowców u wybrzeży Georgii w grudniu. Przez następne miesiące trzymały się blisko siebie w drodze na północ. Dr Robert Hueter bada żarłacze białe od lat 70. ubiegłego wieku i nigdy nie widział tych rekinów podróżujących podobnymi trasami w tym samym czasie przez wiele miesięcy.

Czytaj też: Rekiny mają niezwykłą zdolność do regeneracji. Uwieczniono ją na nagraniu

Dr Robert Heuter dodaje:

Żarłacze białe już wcześniej były bardziej złożone, niż nam się wydawało, ale czegoś takiego się nie spodziewaliśmy. To zupełnie nowy element w rodzaju rodzinnego i społecznego komponentu migracji.

Naukowcy z OCEARCH do tej pory śledzili 92 żarłacze białe, w tym Simona i Jekylla. Simon, który ma 2,9 m długości i waży 197 kg, został złowiony w pobliżu wyspy St. Simons w stanie Georgia 4 grudnia. Jekyll został złowiony pięć dni później w pobliżu Jekyll Island, mierzy 2,4 m i waży 179 kg. Oba rekiny mają od 10 do 15 lat.

Jekyll to jeden z rekinów śledzonych przez OCEARCH /Fot. OCEARCH

W kwietniu rekiny zaczęły płynąć w górę wybrzeża Atlantyku, mijając Ocracoke, Virginia Beach i Atlantic City w podobnym czasie. Podczas gdy żaden z innych śledzonych żarłaczy białych nie poruszał się w parach, Jekyll i Simon przebywały w odległości od 16 do 160 km od siebie. Rekiny czasami spędzają czas w tych samych obszarach, aby łączyć się w pary i jeść, ale zazwyczaj migrują samotnie – na północ latem i na południe zimą. Inne zwierzęta, w tym ptaki, łososie i karibu, migrują w grupach.

Kiedy osobniki zostały zauważone w pobliżu wybrzeży Nowej Szkocji, jasne stało się, że przebyły całą trasę “razem”. Uczeni zastanawiają się, czy identyczna płeć lub podobne wymiary fizyczne skłoniły zwierzęta do podróżowania podobnymi ścieżkami. Istnieje szansa, że są rodzeństwem, a to by oznaczało, że rekiny są bliżej swoich rodzin, niż wcześniej sądzono.