Niebywały rekord dotyczący splątania kwantowego. Jego skala jest biliard razy większa od dotychczasowej

Naukowcy powiązani z CERN, czyli Europejską Organizacją Badań Jądrowych, przeprowadzili eksperyment ATLAS, w ramach którego próbowali zmierzyć splątanie kwantowe górnych kwarków. Efekty ich wysiłków okazały się naprawdę imponujące. 
Niebywały rekord dotyczący splątania kwantowego. Jego skala jest biliard razy większa od dotychczasowej

Zaprezentowane przed kilkoma dniami wyniki badań dotyczą podstawowego budulca materii znanego jako kwark górny. Cząstka ta wchodzi w skład protonu i neutronu, a o jej istnieniu mówiono już w latach 60. ubiegłego wieku. Wraz z upływem czasu wiedza na jej temat systematycznie rosła, natomiast za sprawą ostatnich eksperymentów naukowcom udało się nawet ustanowić wyjątkowy rekord.

Czytaj też: Hubble fotografuje zapierający dech w piersiach pokaz świetlny. Tak powstają masywne gwiazdy

Dość powiedzieć, że skala energetyczna powiązana z wykrywaniem splątania kwantowego, jaka wystąpiła w ramach eksperymentu ATLAS była o dwanaście rzędów wielkości wyższa od zazwyczaj spotykanej. To niezwykły wynik, choć całe zjawisko jest przecież niecodzienne i działa na wyobraźnię.

Splątanie kwantowe brzmi bowiem jak coś, co ma prawo występować wyłącznie w filmach z gatunku science-fiction. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której dwie cząstki zostają ze sobą powiązane i to do tego stopnia, że oddziałując na jedną z nich wpłyniemy także na drugą. Stanie się tak nawet jeśli dzieląca je odległość będzie liczona w miliardach lat świetlnych. 

Eksperymenty dotyczące splątania kwantowego mogą ułatwić życie na Ziemi i doprowadzić do lepszego zrozumienia zasad rządzących wszechświatem

Nic dziwnego, że badacze poświęcają tej kwestii tak wiele uwagi. Potencjał drzemiący w splątaniu kwantowym (a w zasadzie jego wykorzystywaniu na potrzeby ludzkości) jest ogromny. Mogłoby ono stanowić podstawę funkcjonowania komputerów kwantowych i urządzeń komunikacyjnych. Członkowie zespołu badawczego postanowili przeanalizować archiwalne dane, które zostały zgromadzone w związku ze zderzeniami cząstek, które prowadzono w latach 2015-2018.

Kwarki górne są najlżejszymi z kwarków, ale nie to jest ich najbardziej niezwykłą cechą. Na uwagę zasługuje ich bardzo krótki czas trwania. Rozpadają się bowiem w ciągu 5×10-25 sekund. W takiej formie trudno to zobrazować, dlatego wystarczy dodać, że tempo rozpadu kwarka górnego w odniesieniu do jednej sekundy jest tak samo odległe, jak jedna sekunda do wieku wszechświata… pomnożonego przez sto.

Czytaj też: Nasza galaktyka weszła na nową wagę. Okazało się, że jest znacznie lżejsza niż uważano

Paradoksalnie, ta zadziwiająca cecha zapewnia z perspektywy nauki pewne korzyści. Pozwala bowiem na testowanie założeń modelu standardowego. Prowadzone eksperymenty odnoszą się do produktów rozpadu, które pojawiają się, gdy powstają pary kwarków górnych. W ramach ostatnich wysiłków naukowcy powiązani z CERN byli w stanie zmierzyć stopień splątania, którego nie dałoby się wyjaśnić, gdyby kwarki nie były splątane. A wszystko to z wysoką precyzją i w skali energetycznej, o jakiej w poprzednich latach można było co najwyżej pomarzyć. Dalsze postępy i śrubowanie rekordów powinny doprowadzić do poznania kolejnych tajemnic rządzących wszechświatem.