Znaleźli rekordowo stare groty. To istotny dowód w sprawie ludzkich migracji

To, jak nasi odlegli przodkowie rozeszli się po całym świecie, nadal stanowi przedmiot zaciętych debat. Istotne dowody w tej sprawie stanowią groty znalezione na terenie Coopers Ferry w stanie Idaho.
Znaleźli rekordowo stare groty. To istotny dowód w sprawie ludzkich migracji

Ich wiek określa się na 15 800 lat, co sprawia, że jest to najstarszy tego typu oręż znaleziony na terenie Ameryki Północnej i Południowej. Jakby tego było mało, groty zdecydowanie przetrwały próbę czasu, dzięki czemu nawet obecnie można podziwiać ich piękno.

Czytaj też: Święty ma teraz twarz. To XIII-wieczny ksiądz, w sprawie którego interweniował Jan Paweł II 

Dotychczas rekordowe zakończenia miały 13 500 lat i również znajdowały się na terenie Coopers Ferry. Jeśli natomiast chodzi o groty ze żłobieniami, które można powiązać z kulturą Clovis, to te niedawno odnalezione są o trzy tysiące lat starsze od dotychczas rekordowych.

Co ciekawe, znalezisko nie jest szczególnie nowe, ponieważ archeolodzy wydobyli groty w latach 2012-2017. Wtedy jednak zaczął się kolejny etap badań, polegający na ocenie wieku tych artefaktów. Dzięki temu możemy stwierdzić, iż mowa o grotach mających 15 800 lat. W większości zostały one wykonane z krzemianów, choć pojawiły się też dwa składające się ze skały wulkanicznej.

Autorzy znaleziska opisali jego kulisy na łamach Science Advances. Nieco zaskakujący może okazać się fakt, że wspomniane groty nie stanowiły zakończeń strzał, ani włóczni. Jak ich więc używano? Najprawdopodobniej w odniesieniu do niewielkich rozmiarów “rzutek”. Za ich pomocą można było zapolować nie tylko na małe zwierzęta pokroju wiewiórek, ale nawet większe gatunki.

Z naukowego punktu widzenia, odkrycia te dodają bardzo ważne szczegóły na temat tego, jak wygląda zapis archeologiczny najwcześniejszych ludów obu Ameryk. Jedną rzeczą jest powiedzieć, “Myślimy, że ludzie byli tutaj w Amerykach 16 000 lat temu”, inną rzeczą jest zmierzyć to poprzez znalezienie dobrze wykonanych artefaktów, które pozostawili po sobie. wyjaśnia Loren Davis z Oregon State University

Groty znalezione na terenie stanu Idaho mają około 15 800 lat

Do określenia wieku grotów użyto nie ich samych, lecz okolicznych skał. Naukowcy wykorzystali tzw. lessy do przeprowadzenia datowania z dokładnością do około 300 lat. Niezwykle podobne groty zostały znalezione na japońskiej wyspie Hokkaido. W tamtym przypadku była jednak mowa o artefaktach liczących około 19 000-20 000 lat.

Czytaj też: Gdańsk starszy niż myślano. W podziemiach ratusza odkryto coś, co zmienia historię początków miasta

Czyżby istniały powiązania między twórcami grotów z Coopers Ferry i tymi, którzy zamieszkiwali Hokkaido? Jeśli faktycznie tak było, to będzie można jeszcze dokładnie określić czas, w którym współcześni ludzie przybyli do obu Ameryk. To powinno się z kolei przełożyć na możliwość stworzenia linii czasowej odnoszącej się do ekspansji Homo sapiens na całym świecie.