Znaleźli rekordowe stare ludzkie kości. W tej części świata rzadko prowadzi się poszukiwania

Dzięki badaniom prowadzonym przez przedstawicieli Wietnamskiego Instytutu Archeologii udało się odnaleźć wyjątkowo stare szczątki. Kości te są powiązane z naszym gatunkiem i okazują się rekordowe w skali tego azjatyckiego kraju.
Znaleźli rekordowe stare ludzkie kości. W tej części świata rzadko prowadzi się poszukiwania

Archeolodzy zdecydowanie najwięcej uwagi poświęcają Bliskiemu Wschodowi i Europie, gdy mowa jest o początkach ludzkiej cywilizacji. Sporym zainteresowaniem cieszą się też obie Ameryki, podczas gdy Azja – gdzie nasi odlegli przodkowie również nieźle sobie poczynali – momentami wydaje się nieco zapomniana. Znaleziska dokonane na terenie Wietnamu pokazują, że niedocenianie tej części świata może być dużym błędem.

Czytaj też: Na egipski grobowiec rzucono zaklęcie. Miało chronić zmarłych czy żywych? 

Przełom w poszukiwaniach prowadzonych przez miejscowych archeologów nastąpił na północy tego kraju. W prowincji Ha Nam znaleziono bowiem szkielety pochodzące sprzed 10 tysięcy lat. Łącznie mowa o szczątkach spoczywających w trzech grobach. Pochowano tam zarówno dorosłych, jak i dzieci. Zmarli zostali ułożeni w dość nietypowy sposób, ponieważ spoczęli w pozycji klęczącej. 

Ludzkie kości znalezione na północy Wietnamu mają około 10 000 – 12 000 lat. To rekordowo stare szczątki przedstawicieli naszego gatunku znalezione na terenie tego kraju

Nigdy przedtem w Wietnamie nie udało się wydobyć ludzkich szczątków starszych niż 10 000 lat, dlatego ostatnie dokonania badaczy są tak wyjątkowe. Do przełomu doszło w marcu ubiegłego roku, kiedy to naukowcy eksplorowali dwie jaskinie w Kim Bang. Poza kośćmi przynależącymi do naszego gatunku uczesticy ekspedycji natknęli się także na nieco bliższe współczesności artefakty: skamieniałości zwierząt i fragmenty ceramiki należące do kultury Đông Sơn.

Czytaj też: Dziesiątki tysięcy starożytnych monet. Ten skarb zachwyca nie tylko liczebnością 

Ta ostatnia była prehistoryczną kulturą epoki brązu występującą w tym, co obecnie nazywamy Wietnamem. Rozwijała się ona w dolinie Rzeki Czerwonej na północy tego kraju od 1000 roku p.n.e. do I wieku. Obszar ten był swego czasu bardzo przyjazny w kontekście zamieszkiwania, dlatego można spodziewać się kolejnych znalezisk tam dokonywanych. Jeśli zaś chodzi o wspomniane w tytule szczątki, to wstępne datowanie sugeruje, jakoby pochodziły one sprzed 10 000 do 12 000 lat. Być może dzięki dalszym badaniom uda się poznać więcej informacji na temat tych osób.