Rewolucja w pozbywaniu się wady wzroku!

Lentivu. Co warto wiedzieć o najnowszej metodzie korekcji wzroku?

Zabieg trwa chwilę, jest bezbolesny i co najważniejsze: pozwala na powrót do codziennych aktywności już następnego dnia!

Na najczęściej zadawane przez Pacjentów  pytania o Lentivu, mikrosoczewkową korekcję wzroku odpowiada lek. med. Barbara Czarnota z kliniki okulistycznej Optegra. Doświadczenie z zakresu laserowej chirurgii refrakcyjnej rogówki zdobywała w American Society of Cataract and Refractive Surgery (Orlando) i European Society od Cataract and Refractive Surgeons (Wiedeń). W klinice Optegra pracuje od 1999 r., w której jako jedna z trzech pierwszych lekarek w Polsce, wprowadziła do praktyki lekarskiej chirurgię refrakcyjną rogówki. 

Jak wygląda Polski rynek korekcji wzroku w porównaniu na przykład do Europy?  
W odróżnieniu od państw Europy zachodniej, w Polsce rynek zabiegów korekcji wad wzroku dopiero się tworzy. Badania opinii społecznej mające na celu zbadanie opinii polskiego społeczeństwa na temat korekcji wzroku pokazują, że ciągle jeszcze mówiąc o korekcji wady wzroku mamy na myśli okulary bądź soczewki kontaktowe. Dlatego tak ważne jest zapewnienie osobom z wadami wzroku dostępu do rzetelnych, opartych na faktach medycznych i doświadczeniu klinicznym informacji na temat zabiegów korekcji wad wzroku, dzięki którym będą mogli uwolnić się od okularów i soczewek kontaktowych.

Niezwykła nowość w zabiegach okulistycznych to mikrosoczewkowa korekcja wzroku. Czym różni się ona od stosowanej dotychczas korekcji laserowej?
Mikrosoczewkowa korekcja wzroku idzie o  krok dalej niż tradycyjna korekcja laserowa i pozwala na jeszcze szybszy powrót do powszednich aktywności.
Ponieważ jest to najmniej inwazyjna metoda w Polsce, ostrość widzenia wraca najczęściej już następnego dnia po zabiegu, umożliwiając powrót do pracy, prowadzenie samochodu, uprawianie sportu czy pracę przy komputerze! Sam zabieg nie daje się też pacjentom we znaki – pobyt na sali zabiegowej trwa jedynie kilka minut i jest zupełnie bezbolesny. Po zabiegu przez dwie, trzy godziny utrzymuje się niewielkie podrażnienie oczu – wrażenie jest podobne do tego, co odczuwamy podczas krojenia cebuli.

Jakie są najczęstsze obawy przed korekcja wzroku? 
To zupełnie naturalne, że mając świadomość jak delikatnym narządem jest nasze oko, odczuwamy obawy przed jakąkolwiek ingerencją w jego struktury. Warto jednak wiedzieć, że do tak delikatnej struktury opracowano równie delikatne i precyzyjne metody przeprowadzania zabiegów korekcji wzroku. Dlatego też większość obaw opiera się na błędnych informacjach i mitach, których niepotrzebnie szukamy w internecie. Rzekome ryzyko zabiegów korekcji wzroku, ich bolesność, długi okres rekonwalescencji z koniecznością wyłączenia się z codziennej pracy to niektóre z nich.  To wszystko błędne przekonania, podobnie jak to, że przebycie zabiegu korekcji wzroku uniemożliwia w przyszłości poród naturalny.

Jak wygląda zabieg wykonywany najnowszą metodą?
Unikalność tej metody polega na zastosowaniu precyzyjnie dobranych dawek bezpiecznej dla oka energii. Jak sugeruje nazwa metody, podczas zabiegu z przezroczystej, zewnętrznej części oka – czyli rogówki – przy użyciu urządzenia Visumax zostaje wyodrębniony mikroskopijny fragment o soczewkowatym kształcie. Mikrosoczewkę, zwaną inaczej „lenticulą” (stąd nazwa Lentivu) wydobywa się –  co ważne w sposób bezbolesny! – przez kilkumilimetrową kieszonkę. Można w ten sposób zmienić parametry optyczne oka, co w rezultacie prowadzi do trwałej korekcji wady wzroku.
To bardzo bezpieczna metoda – zabieg poprzedzony jest bowiem poszerzonym zestawem specjalistycznych badań diagnostycznych wykonywanych na urządzeniach najnowszej generacji.

Czy zabieg ten jest bezpieczny?
Dla zapewnienia pacjentowi komfortu i bezpieczeństwa wymagane są minimum trzy warunki. Po pierwsze, wysokiej klasy specjaliści wykonujący zabiegi; po drugie, nowoczesna, oparta na najnowszych zdobyczach nauki technologia; po trzecie, rzetelne i bardzo szczegółowe badanie specjalistyczne poprzedzające zabieg. Lentivu, dostępny w Polsce jedynie w klinikach Optegra, wychodzi naprzeciw coraz wyższym wymaganiom pacjentów, szczególnie w zakresie szybkiego powrotu do codziennych aktywności. 

Dla kogo jest ta metoda? Czy wszyscy mogą z niej skorzystać?
Zabiegi mikrosoczewkowej korekcji wzroku  są możliwe do przeprowadzenia u większości osób z krótkowzrocznością (noszących tzw. okulary minusowe do -10,0 D) i z astygmatyzmem (noszących tzw. okulary cylindryczne do 5,0 D).  Ale żeby wiedzieć z całą pewnością, że zabieg może zostać wykonany, należy w pierwszej kolejności poddać się szczegółowym specjalistycznym badaniom. Wizyta kwalifikacyjna to tylko półtorej godziny, by być o krok bliżej do pełnej radości życia bez wady wzroku i życia bez dotychczasowych ograniczeń!

Jak szybko można powrócić do normalnych aktywności?
Metoda Lentivu ma również też taką zaletę, że nie wymaga długiej rehabilitacji. Już na drugi dzień od zabiegu można zrobić makijaż (normalnie czas ten wydłuża się nawet do kilku tygodni) i nie ma przeciwskazań do podjęcia normalnej pracy. Nie ma też problemu, żeby podjąć początkowo lekką, a następnie już normalną aktywność fizyczną lub realizować hobby. To sposób, by pozbyć się ograniczeń widzenia i bez wyrzeczeń powrócić do życia pełnego wyzwań. 
    
 

 

Więcej:undefined