Robot-ośmiornica dla DARPA

Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych Obrony Pentagonu (Defense Advanced Research Projects Agency – DARPA) otrzymała odpowiedź na rzuconą rok temu propozycję stworzenia chemicznego robota ChemBot. Realizacją projektu zajmie się amerykańska firma iRobot.

          ChemBot ma być miękkim, elastycznym robotem wielkości piłki nożnej, cechującym się niezwykłymi jak dla robota właściwościami. ChemBot powinien zmniejszać swoje rozmiary do jednej dziesiątej siebie, a następnie przecisnąć się przez otwór o średnicy 1 cm. Po przejściu pod drzwiami lub przez dziurkę od klucza robot powinien w ciągu 15 sekund powrócić do swojego normalnego kształtu i wypełnić zadaną mu misję. ChemBot nie może być większy, niż piłka nożna (30 cm w obwodzie, 10 cm średnicy, 500 cm3 pojemności), musi pokonać odległość 5 metrów z prędkością nie mniejszą, niż 25 cm na minutę. Robot powinien posiadać również „organy zmysłów”, które umożliwią mu zidentyfikowanie przeszkody i jej struktury. 

          DARPA podkreśla, że inspiracją dla stworzenia takiego robota może być przyroda. Wiele „miękkich” zwierząt, jak na przykład myszy, ośmiornice czy owady posiadają umiejętność przeciskania się przez otwory, które są o wiele mniejsze, niż ich ciało. Podczas operacji militarnych nierzadko takie właśnie miejsca – niewielkie szczeliny, otwory, dziury w budynkach, murach i drzwiach – są jedynym sposobem na dostanie się na terytorium wroga. Zwykłe roboty mechaniczne są w tym przypadku zupełnie nieskuteczne. 

          Pierwszy etap programu polega na opracowaniu projektu i poszukiwaniu nowych materiałów, oraz schematów robotów, które będą w stanie nie tylko pokonywać odległości, lecz również zmieniać swój kształt pod wpływem różnych sił, np. elektromagnetycznej, akustycznej, czy chemicznej. 

            „Roboty chemiczne powinny być syntezą chemii materiałów miękkich i robotyki, która umożliwi stworzenie nowej generacji miękkich robotów o niewielkich wymiarach” – pisze DARPA. Do realizacji projektu iRobot zaprosił specjalistów z Harvardu i Massachusetts Institute of Technology. Warto nadmienić, iż firma iRobot jest już sprawdzonym partnerem – iRobot już od wielu lat prowadzi efektywną współpracę z DARPA, dostarczając agencji wielu ciekawych rozwiązań technicznych z dziedziny robotyki. JSL

źródło:www.darpa.mil