Przeczytaj także:
Monarcha zapomnianySzlachta nie miała monopolu na warcholstwoKto lub co spowodowało w końcu XVIII w. upadek I Rzeczypospolitej?
Uchwalenie konstytucji miało zlikwidować wady systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jej złotej wolności. Konstytucja 3 maja wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty, stawiała chłopów pod ochroną państwa, łagodząc nadużycia pańszczyzny. Zniosła zgubne instytucje, takie jak liberum veto.
Po utracie niepodległości w 1795 roku, przez 123 lata rozbiorów, przypominała o walce o niepodległość. Zdaniem dwóch współautorów, Ignacego Potockiego i Hugona Kołłątaja była „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”.
Tego dnia w Warszawie zaplanowano liczne uroczystości:
9:30 - msza św. w intencji ojczyzny, z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego (Bazylika Archikatedralna p.w. św. Jana Chrzciciela, ul. Świętojańska 8)
11:00 - uroczystość wręczenia orderów i odznaczeń państwowych, z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego (Zamek Królewski, sala Senatorska)
12:00 - uroczystość na placu Zamkowym, z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego
12:40 - przemarsz z placu Zamkowego do pałacu prezydenckiego
13:10 - złożenie wieńca przed pomnikiem księcia Józefa Poniatowskiego, z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego (przed pałacem prezydenckim)
14:30 - koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego (ul. gen. Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza)
17:00 - uroczystość w Trybunale Konstytucyjnym (TK, al. Szucha 12 a)
18:00 - Koncert Niepodległości Trzeciego Maja (Zamek Królewski, sala Wielka - obowiązują bezpłatne zaproszenia).