Rocznica Konstytucji 3 Maja

Była pierwszą w Europie i drugą na świecie. 222 lata temu uchwalona została Konstytucja 3 Maja.

Przeczytaj także:

Monarcha zapomnianySzlachta nie miała monopolu na warcholstwoKto lub co spowodowało w końcu XVIII w. upadek I Rzeczypospolitej?

Uchwalenie konstytucji miało zlikwidować wady systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jej złotej wolności. Konstytucja 3 maja wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty, stawiała chłopów pod ochroną państwa, łagodząc nadużycia pańszczyzny. Zniosła zgubne instytucje, takie jak liberum veto.

Po utracie niepodległości w 1795 roku, przez 123 lata rozbiorów, przypominała o walce o niepodległość. Zdaniem dwóch współautorów, Ignacego Potockiego i Hugona Kołłątaja była „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”.

Tego dnia w Warszawie zaplanowano liczne uroczystości: 

9:30 – msza św. w intencji ojczyzny, z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego (Bazylika Archikatedralna p.w. św. Jana Chrzciciela, ul. Świętojańska 8) 

11:00 – uroczystość wręczenia orderów i odznaczeń państwowych, z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego (Zamek Królewski, sala Senatorska) 

12:00 – uroczystość na placu Zamkowym, z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego 

12:40 – przemarsz z placu Zamkowego do pałacu prezydenckiego 

13:10 – złożenie wieńca przed pomnikiem księcia Józefa Poniatowskiego, z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego (przed pałacem prezydenckim) 

14:30 – koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego (ul. gen. Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza) 

17:00 – uroczystość w Trybunale Konstytucyjnym (TK, al. Szucha 12 a) 

18:00 – Koncert Niepodległości Trzeciego Maja (Zamek Królewski, sala Wielka – obowiązują bezpłatne zaproszenia).