Skąd się wzięło rolnictwo? Zaskakujące ustalenia sugerują, że pomoc przyszła z… nieba

Przejście na osiadły i oparty na rolnictwie tryb życia odegrało bardzo istotną rolę w rozwoju naszej cywilizacji. Dzięki badaniom archeologicznym prowadzonym na terenie dzisiejszej Syrii udało się ustalić jedną z przyczyn tej zmiany.
Skąd się wzięło rolnictwo? Zaskakujące ustalenia sugerują, że pomoc przyszła z… nieba

Położona na północy tego kraju wioska nie jest już zamieszkała, lecz analizy zebranych tam dowodów sugerują, jakoby do zmiany stylu życia tamtejszych mieszkańców doprowadziło uderzenie komety. Miało do niego dojść około 12 800 lat temu, a konsekwencje tych wydarzeń były naprawdę rozległe.

Czytaj też: Kiedy ludzie trafili do Ameryki? Nowe dowody zmieniają wszystko, co wiemy o historii naszego gatunku

Tylko w jaki sposób przelot komety miał mieć wpływ na radykalną zmianę wśród mieszkańców tego miejsca? Zacznijmy od tego, że mowa o wiosce znanej jako Abu Hurejra, która obecnie znajduje się pod wodą, ponieważ w międzyczasie powstał tam sztuczny zbiornik. Zdaniem naukowców, gdy niecałe 13 tysięcy lat temu uderzyła tam kometa, doszło do znaczącej i nagłej zmiany klimatu.

Konsekwencje były poważne: niebo zostało przesłonięte pokładami pyłu, co z kolei ograniczyło dopływ światła słonecznego. W takich okolicznościach temperatury spadły, zdecydowanie utrudniając funkcjonowanie. Może to przywodzić na myśl założenia teorii zimy nuklearnej, według której konflikt atomowy mógłby doprowadzić do ochłodzenia klimatu Ziemi na długie lata.

Rolnictwo na Bliskim Wschodzie i w innych częściach świata mogło rozwinąć się w związku z uderzeniem komety sprzed około 12 800 lat

Jak wyjaśniają członkowie zespołu badawczego w swojej publikacji zamieszczonej na łamach Airbursts and Cratering Impacts, życie sprzed feralnego uderzenia wyglądało w Abu Hurejrze zdecydowanie inaczej aniżeli po nim. O ile wcześniej tamtejsi mieszkańcy żywili się dzikimi owocami, jagodami i roślinami strączkowymi, tak później sytuacja uległa całkowitej zmianie. W efekcie podstawę diety zaczęły stanowić zboża oraz soczewica. Najwyraźniej znacząco zmienił się też klimat, który stał się bardziej suchy. 

Ale czy tego typu procesy miały wyłącznie lokalny charakter? Wszystko wskazuje na to, że niekoniecznie. Wspomniana kometa rozpadła się, a jej fragmenty trafiły w różne części naszej planety. Świadczy o tym ponad pięćdziesiąt znanych miejsc uderzeń tych kawałków, które są rozsiane na pięciu różnych kontynentach. Ochłodzenie klimatu nie musiało mieć więc wyłącznie lokalnego charakteru: być może wydarzenia te wystąpiły w podobnym czasie w wielu odmiennych lokalizacjach i przełożyły się na rozwój rolnictwa.

Czytaj też: Ten pulsar robi coś niewyobrażalnego. Naukowcy próbują to wyjaśnić

Oznaczałoby to, iż dzieło przypadku miało gigantyczny wpływ na to, w jakim kierunku potoczył się rozwój cywilizacyjny naszego gatunku. Oczywiście to wciąż tylko hipotezy, lecz trzeba przyznać, że ich założenia pokrywają się z dowodami archeologicznymi. Tak jak asteroida sprzed 66 milionów lat niemal całkowicie unicestwiła życie na naszej planecie, tak kometa sprzed około 12 800 lat mogła paradoksalnie mu pomóc. Przynajmniej w długofalowej perspektywie, ponieważ pierwotne konsekwencje jej uderzenia z pewnością nie należały do przyjemnych.