Twój pickup tego nie potrafi. Ten pojazd przetrwa spotkanie z miną

Firma Roshel Smart Armored Vehicles zaprezentowała opancerzony pojazd bojowy o nazwie Senator MRAP, który bazuje na konstrukcji Forda F-550. W przeciwieństwie do popularnego pickupa, ten egzemplarz został tak zmodyfikowany, aby wytrzymać wybuch miny i uderzenie pocisku balistycznego.
Roshel Senator MRAP /Fot. Roshel

Roshel Senator MRAP /Fot. Roshel

Historia pojazdów opancerzonych sięga czasów I wojny światowej, a ich najnowsze wcielenie to MRAP (ang. Mine Resistant Ambush Protected), które mają zwiększoną odporność na miny i ataki z zasadzki. Koncepcja ta powstała w 2007 r., po tym, jak siły amerykańskie poniosły poważne straty w wyniku improwizowanych ładunków wybuchowych w Iraku i Afganistanie.

Czytaj też: Innowacyjny pocisk Northrop Grumman coraz bliżej produkcji. Seria testów za nami

Ten pojazd zniesie naprawdę wiele, a powstał na bazie popularnego pickupa

Jedną z wad pojazdów MRAP jest ich wysoka cena. Jednym ze sposobów na obniżenie kosztów jest wykorzystanie szkieletu sprawdzonego pojazdu komercyjnego, np. pickupa. W przypadku Roshel Senator MRAP wybór padł na Forda F-550.

Senator MRAP /Fot. Roshel

Pojazd ma 6,7-litrowy silnik V8 o mocy 330 KM, napęd 4×4 i szereg dodatków specjalnych. Mowa m.in. o wielowarstwowym szkle kuloodpornym, pancernych drzwiach ze wzmocnionymi zawiasami i zatrzaskami, fotelami chroniącymi przed minami z czteropunktowymi pasami bezpieczeństwa dla maksymalnie 10 pasażerów i kamerami zapewniającymi kierowcy widok 360 stopni. Na dachu jest zdalnie sterowana wieżyczka Rheinmetall Fieldranger, która może być wyposażona w karabiny maszynowe, granatniki automatyczne lub przeciwpancerne pociski kierowane.

Senator MRAP /Fot. Roshel

Senator MRAP jest oceniany zgodnie ze standardami balistycznymi i wybuchowymi NATO STANAG 4569 AEP 55 na poziomie 2 i 2a/2b, co oznacza, że może przetrwać pociski balistyczne 7,62×39 mm w zasięgu 30 m oraz miny przeciwpancerne wypełnione 6 kg materiałów wybuchowych. Jak ten pojazd radzi sobie w takiej sytuacji można zobaczyć na załączonym materiale wideo.

Roman Shimonov, CEO Roshel Smart Armored Vehicles, mówi:

Pomyślne testy balistyczne i wybuchowe Senator MRAP są ważnym kamieniem milowym dla Roshel, ponieważ nadal wprowadzamy innowacje i odpowiadamy na zmieniające się potrzeby nowoczesnych sił bezpieczeństwa i obrony. Senator MRAP łączy w sobie najnowocześniejszą technologię, doskonałą ochronę przeciwwybuchową i balistyczną oraz zwiększoną mobilność, aby zapewnić solidne rozwiązanie, które spełnia wymagania dzisiejszych trudnych środowisk operacyjnych.

Konfigurowalny układ pojazdu i zaawansowana inżynieria zapewniają optymalną efektywność operacyjną. MRAP jest oferowany w różnych konfiguracjach (m.in. do zwalczania UAV, ewakuacji medycznej, dowodzenia i kontroli), zapewniając niezawodne i elastyczne rozwiązanie dostosowane do unikalnych wymagań każdej misji.