Naukowcy porozmawiali z waleniami. Pierwszy taki eksperyment na świecie

Pierwsza na świecie “rozmowa” ludźmi z waleniami może pewnego dnia pomóc dogadać się z cywilizacjami pozaziemskimi.
Nawiązaliśmy nić porozumienia z waleniami – jak to możliwe? /Fot. Unsplash

Nawiązaliśmy nić porozumienia z waleniami – jak to możliwe? /Fot. Unsplash

Naukowcy z Instytutu SETI, University of California Davis (UC Davis) i Alaska Whale Foundation niedawno “porozmawiali” z humbakiem o imieniu Twain za pomocą podwodnego głośnika i nagrali “kontakt” z tym waleniem. Twain odpowiedział na wezwanie badaczy, dopasowując zmiany odstępów między sygnałami każdego wywołania odtwarzanego w okresie 20 minut. Szczegóły opisano w czasopiśmie PeerJ.

Czytaj też: Humbaki lubią to robić. Aż dziwne, że wcześniej tego nie widzieliśmy

Prof. Brenda McCowan z UC Davis School of Veterinary Medicine mówi:

Wierzymy, że jest to pierwsza tego typu wymiana komunikacyjna między ludźmi a humbakami w “języku humbaków”.

Rozmowy z waleniami jak konwersacje z kosmitami

Podobnie jak załogi astronautów symulują misje na Marsa lub Księżyc w ziemskich warunkach, zespół Alaska Whale Foundation-UC Davis-SETI bada systemy komunikacji humbaków, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób wykrywać i interpretować sygnały z przestrzeni kosmicznej. Ich ustalenia można wykorzystać do opracowania filtrów, które można zastosować do wszelkich odbieranych sygnałów pozaziemskich.

Czytaj też: Ten wieloryb dosłownie zastygł w miejscu. Musisz to zobaczyć

Naukowcy popłynęli łodzią do wybrzeży Alaski i uruchomili tzw. wezwania kontaktowe, aby sprawdzić, czy jakikolwiek waleń na nie zareaguje. Komunikaty te przypominają ludzkie powitania – właśnie tak humbaki mówią sobie “cześć”. Są to jedne z najczęstszych sygnałów w repertuarze sygnałów dźwiękowych humbaków.

Twain odpowiadał na każde wezwanie, podpływał do łodzi i okrążał ją ukazując wyrafinowany poziom zrozumienia i interakcji. Przez następne 20 minut naukowcy emitowali to samo wezwanie 36 razy w różnych odstępach czasu, a Twain za każdym razem odpowiadał na nie, nawet ściśle dostosowując się do tych odstępów czasowych. Ten rodzaj dopasowywania interwałowego sugeruje, że Twain był zaangażowany w celową wymianę zdań.

Można porozumieć się z waleniami odtwarzając im odpowiednie “wezwania”

Fred Sharpe z Alaska Whale Foundation dodaje:

Humbaki są niezwykle inteligentne, mają złożone systemy społeczne, tworzą narzędzia – sieci z bąbelków do łapania ryb – i szeroko komunikują się zarówno za pomocą pieśni, jak i rozmów towarzyskich.

Jeśli istoty pozaziemskie gdzieś tam są, wysyłają nam sygnały i próbują się porozumieć, a my możemy je przeoczyć, jeśli nie będziemy wiedzieć, czego szukać. Udoskonalając te inteligentne filtry, naukowcy mogliby wykorzystać je do identyfikacji inteligentnych sygnałów z kosmosu, próbując nawiązać pierwszy kontakt z obcą rasą.

Prof. Brenda McCowan podsumowuje:

Na tej planecie występują różnorodne inteligencje i badając je, możemy lepiej zrozumieć, jaka może być pozaziemska inteligencja, ponieważ nie będzie ona dokładnie taka sama, jak nasza. Badania nad waleniami wykazały, że jeśli jesteś inteligentny, pojawia się ciekawość i chcesz nawiązać kontakt.

Podobną pracę można przeprowadzić z innymi ziemskimi zwierzętami, w tym z innymi waleniami, takimi jak delfiny, a także innymi gatunkami wysoce uspołecznionymi, takimi jak surykatki i słonie.