Ten wieloryb dosłownie zastygł w miejscu. Musisz to zobaczyć

Słynny australijski tiktoker natknął się na humbaka w nietypowej sytuacji. Ten wieloryb dosłownie zastygł w miejscu, co zwierzętom tym zdarza się wyjątkowo rzadko.
Kontakt z waleniami może pomóc nam porozumieć się z kosmitami

Kontakt z waleniami może pomóc nam porozumieć się z kosmitami

Niebo było spokojne, a australijski celebryta popularny na serwisie TikTok – Brodie Moss – wiosłował w przezroczystym kajaku. Nagle na horyzoncie dostrzegł ogon walenia, który przebił powierzchnie oceanu tuż przed nim. Gigantyczny ssak nie zniknął jednak w głębinach, jak można by się spodziewać, ale pozostał w nietypowej pozie przez dłuższą chwilę. Humbak dosłownie zastygł w miejscu i pozostawał nieruchomy przez dłuższą chwilę. Nie był to koniec niespodzianek. Moss zobaczył małego walenia pływającego wokół wystającego ogona humbaka.

Czytaj też: Walenie są dużo ciekawsze, niż się wydawało. Wiemy już, kiedy straciły zęby

Brodie Moss relacjonuje:

Moje serce bije tak szybko. Wieloryb po prostu podpłynął i podniósł ogon – nigdzie się nie wybiera. Nawet nie wiem, co powiedzieć.

Ten wieloryb zastygł w miejscu, ale dlaczego?

To dziwne zachowanie jest nie tylko zdumiewające dla Mossa i jego fanów z TikToka, ale również dla naukowców, którzy zastanawiają się nad nim do dekad. Ponieważ wystający nad powierzchnię wody ogon walenia przypomina żagiel, zachowanie to jest nazywane “tail sailing”, co można dosłownie przetłumaczyć jako “żeglowanie ogonem”.

To spektakularny widok, który można zaobserwować wśród humbaków, pływaczy szarych i wali grenlandzkich. Dokładna motywacja tego zjawiska wśród waleni nie jest znana. Uważa się, że wieloryby albo podejmują tę czynność, aby złapać wiatr i “żeglować” po wodzie, albo jako metodę na ochłodzenie. Biolodzy sugerują, że nietypowe zachowanie może mieć związek z odpoczynkiem.

@ybsbrodie

whale vs transparent kayak

♬ original sound – Brodie Moss

Podczas badań przeprowadzonych u wybrzeży Brazylii w latach 1989-2000 odnotowano “żeglowanie ogonem” u różnych gatunków waleni, a każde takie zdarzenie trwało od kilku sekund do nawet 12 minut. W większości przypadków, eksperci przekonywali, że wieloryby powoli skręcały ogony, obracając się wokół osi podłużnej. Zachowania te obserwowano zarówno u samotnych waleni, jak i matek, a nawet u ciężarnej samicy. Kiedy matki tak robiły, ich młode zazwyczaj pływały wokół nich – jak zaobserwował to Moss. Jeden młody osobnik u wybrzeży Brazylii został przyłapany na ssaniu podczas “żeglowania ogonem”, ale karmienie wielorybów może odbywać się również w innych pozycjach, więc nie wyjaśnia to w pełni tego fenomenu. Co więcej, ogon humbaka jest silnie unaczyniony, co oznacza, że może być wykorzystywany do skutecznego pochłaniania lub uwalniania ciepła z ciała.

Czytaj też: To nagranie mrozi krew w żyłach. Orki atakują z chirurgiczną precyzją

Brodie Moss nie ujawnił, gdzie zaobserwował walenia w nietypowej pozycji, ale jest on członkiem załogi YBS Youngbloods i tworzy treści dla mediów oceanicznych na wybrzeżach Australii Zachodniej. Tiktoker ma nadzieję, że jego ostatnie nagranie pomoże naukowcom lepiej zrozumieć to fascynujące zjawisko waleni.