Lubisz rozmowy z nieznajomymi? Naukowcy mają dla Ciebie dobrą wiadomość

Autorzy publikacji dostępnej w PNAS przeprowadzili badania dotyczące wpływu naszych rozmów z obcymi osobami oraz tymi z bliskiego otoczenia.
Lubisz rozmowy z nieznajomymi? Naukowcy mają dla Ciebie dobrą wiadomość

Za ustaleniami w tej sprawie stoją przedstawiciele Uniwersytetu Harvarda, którzy obliczyli coś, co można określić mianem społecznego portfela ponad 50 000 osób z ośmiu krajów. Ostatecznym celem badań było przekonanie się, czy codzienne interakcje – zarówno z osobami wchodzącymi w skład naszego bliskiego otoczenia, jak i wywodzącymi się spoza niego – mają zauważalny wpływ na nasze samopoczucie.

Czytaj też: Czy wzrost mamy w genach? Największe w historii badanie nie pozostawia wątpliwości

Okazuje się, że im szersze grono ludzi, z którymi się komunikujemy, tym wyższa szansa na to, iż będziemy mieli lepsze samopoczucie, wyższy poziom zadowolenia z życia i polepszoną jego jakość. Badacze wykazali między innymi, że interakcje z szerszą grupą ludzi były ważniejsze dla dobrego samopoczucia niż czas spędzony na każdej takiej interakcji bądź ich całkowita liczba. Posiadanie zróżnicowanego grona znajomych okazało się nawet w większym stopniu powiązane z oczekiwanym poziomem szczęścia aniżeli bycie w związku małżeńskim.

Rozmowy z nieznajomymi mają zauważalny wpływ na nasze samopoczucie

Różne rodzaje wsparcia społecznego – na przykład emocjonalne, instrumentalne, finansowe i informacyjne – są zazwyczaj dostarczane przez różne relacje społeczne, na przykład przez partnera, najbliższą rodzinę, przyjaciół lub kolegów. […] Różnorodność w portfelach społecznych może być związana z większym dostępem do różnych rodzajów wsparcia społecznego, co skutkuje lepszym samopoczuciem.wyjaśniają autorzy

Czytaj też: Dlaczego nie możemy sami siebie połaskotać?

Być może nieco zaskakujący okazuje się fakt, iż mamy tendencję do omawiania ważnych tematów z osobami, z którymi nasze więzi są stosunkowo słabe. Jest to szczególnie widoczne w rozmowach w cztery oczy. W kontekście sieci społecznych słabe więzi odgrywają kluczową rolę w umacnianiu tych struktur, służąc jako pomosty, które zapewniają dostęp do informacji i zasobów. Ze względu na ograniczony czas, jakim dysponujemy, zwiększenie liczby i częstotliwości interakcji społecznych może okazać się wyzwaniem.