Różnorodność kluczem do sukcesu. Raport Future 2022/2023. Rynek pracy i zawody przyszłości

Na rynku pracy spotykają się obecnie trzy pokolenia pracowników. Każde z innymi przyzwyczajeniami, cechami wspólnymi i umiejętnościami. Zarządzanie różnorodnością to klucz do sukcesu wielu organizacji. O tym problemie opowiada raport Future 2022/2023. Rynek pracy i zawody przyszłości.
Różnorodność kluczem do sukcesu. Raport Future 2022/2023. Rynek pracy i zawody przyszłości

Starcie pokoleń, czyli jak zarządzać różnorodnością

Na rynku pracy spotykają się ze sobą trzy pokolenia. Każde jakby z innego świata. Najmłodsi Snowflakes, czyli generacja Z. 20-latkowie z całym światem przed sobą. Perrenials to osoby, które na rynku pracy pojawiły się po 2000 roku. Nadal młodzi, ale jednocześnie doświadczeni, którzy niejedno już w życiu, nie tylko zawodowym, widzieli. No i Silver, czyli osoby 50+, które często stoją przed wyzwaniem odnalezienia się we współczesnym świecie. Ale z drugiej strony pod kątem zawodowym rozkładają młodych na łopatki.

Pogodzenie pracowników ze względu na cechy demograficzne to jednak tylko wierzchołek góry wyzwań, jakie stoją przed osobami zarządzającymi w organizacjach. Współcześni pracownicy są zróżnicowani pod wieloma innymi względami. Wszystko to trzeba ze sobą pogodzić. Oddelegować ich do zadań adekwatnych do ich możliwości, maksymalnie wykorzystać ich umiejętności, ale jednocześnie zapewnić możliwość dalszego rozwoju.

To właśnie brak możliwości rozwoju skłania 93% pracowników do poszukiwania nowego miejsca pracy. Jednym z najważniejszych aspektów zawodowej kariery jest dla wielu osób możliwość zaangażowania w wiele projektów, które procentują nowymi doświadczeniami i nabytymi umiejętnościami.

Braki kadrowe, a co za tym idzie konieczność rekrutowania specjalistów z innych środowisk, niedobór talentów na całym świecie czy wydłużenie czasu aktywności zawodowej, które przekłada się na zwiększoną obecność seniorów w organizacjach sprawiły, że organizacje już dziś muszą wykazać się umiejętnym zarządzaniem różnorodnością. Co więcej, trend ten dopiero się rozwija, a jego rozkwit będziemy mogli zaobserwować w najbliższych latach. Organizacje powinny być gotowe nie tylko na zarządzanie tak specyficznym środowiskiem, ale również stosować praktyki włączania. Tylko diversity& inclusion management przyczynią się do sukcesu całej organizacji– podsumowuje Kasia Syrówka, autorka raportu, mentorka rozwoju talentów, drogi zawodowej oraz poczucia dobrostanu u pracowników, właścicielka marki syrowka.com.

Czytaj też: Rosyjska Afrodyta. Odległy skarb zawiera zaskakującą liczbę znaków zodiaku

Dbanie o kondycję psychiczną to jedna z kluczowych kwestii

Dużym wyzwaniem zarządzania w organizacji przyszłości jest kondycja psychiczna pracowników. To powinien być jeden z obowiązków pracodawcy. Trudne czasy powodują, że nawet 39% aktywnych zawodowo ma problemy z lękami czy depresją. Szacunkowo straty spowodowane problemami psychicznymi pracowników mogą sięgać nawet 7 tys. złotych brutto rocznie. Ostatecznie jednak największą stratą może być utrata wyspecjalizowanego pracownika.

Nie bez znaczenia jest to, o czym już sobie powiedzieliśmy. Jednym z czynników demotywująco wpływających na pracownika jest pomijanie jego talentów i umiejętności przez pracodawcę.

Czytaj też: 53 gatunki zwierząt “przemówiły”. Komunikacja wokalna ewoluowała inaczej, niż nam się wydawało

Raport Future 2022/2023. Rynek pracy i zawody przyszłości

O tym, z jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się organizacje w najbliższych latach opowiada Raport Future 2022/2023. Rynek pracy i zawody przyszłości autorstwa Kasi Surówki.

W tegorocznej edycji swoich eksperckich opinii do raportu udzielili:

  • Beata Wolfigiel – psycholog pozytywny, trenerka, coach, wykładowczyni akademicka.
  • dr Paweł Fortuna – psycholog, ekspert w dziedzinie psychologii biznesu, autor książek.
  • Jacek Bełdowski – Executive Coach i Mentor EMCC.
  • Agnieszka Molęda-Orella – dyrektor marketingu w międzynarodowej firmie IT i co-founder globalnej platformy z ofertami pracy zdalnej.

Raport jest do pobrania za darmo pod tym adresem.