Nowość została nazwana Rubik's 360 i jest przezroczystą plastikową kulą, wewnątrz której na specjalnych osiach obracają się dwie inne kule. Otwory w kulach pozwalają na przemieszczanie z jednej do drugiej warstwy sześciu małych, kolorowych kuleczek. Na początku znajdują się one w centrum okrągłej zabawki. Celem łamigłówki jest doprowadzenie każdej kulki ze środka przez otwór o odpowiednim kolorze do jej miejsca w zewnętrznej warstwie Rubik's 360. Wbrew pozorom umieszczenie nawzajem sobie przeszkadzających kulek w odpowiednich miejscach nie jest zadaniem prostym. Według twórcy łamigłówki w procesie rozwiązywania podstawową przeszkodą jest grawitacja. Ponadto położenie otworów na kulki ogranicza liczbę możliwych wariantów ich przemieszczania.  

Kula Rubika zadebiutowała wczoraj na międzynarodowych targach zabawek w Norymberdze (Nürnberger Spielwarenmesse), a na sklepowych półkach pojawi się najprędzej w sierpniu 2009 roku i będzie kosztowała około 23USD. 

64-letni wynalazca jest autorem wielu innych łamigłówek, lecz żadna z nich nie zdobyła tak wielkiej popularności, jak kostka rubika. Tę zabawkę wyprodukowano w ilości ponad 350 mln sztuk. Jak podkreśla sam Ernő Rubik, w najnowszej zabawce, która ma szansę dogonić kostkę, liczy się przede wszystkim mistrzostwo, spryt i logiczne myślenie.

Działanie Rubik’s 360 można zobaczyć na YouTube. JSL