Rubik’s 360

Łamigłówka ma tylko jedno rozwiązanie, lecz za to istnieje mnóstwo sposobów, jak do niego dojść. Węgierski wynalazca Ernő Rubik, twórca słynnej kostki Rubika, która już od trzech dekad podbija serca amatorów łamigłówek, przedstawił swój nowy wynalazek, który ma szansę powtórzyć sukces poprzedniczki.

Nowość została nazwana Rubik’s 360 i jest przezroczystą plastikową kulą, wewnątrz której na specjalnych osiach obracają się dwie inne kule. Otwory w kulach pozwalają na przemieszczanie z jednej do drugiej warstwy sześciu małych, kolorowych kuleczek. Na początku znajdują się one w centrum okrągłej zabawki. Celem łamigłówki jest doprowadzenie każdej kulki ze środka przez otwór o odpowiednim kolorze do jej miejsca w zewnętrznej warstwie Rubik’s 360. Wbrew pozorom umieszczenie nawzajem sobie przeszkadzających kulek w odpowiednich miejscach nie jest zadaniem prostym. Według twórcy łamigłówki w procesie rozwiązywania podstawową przeszkodą jest grawitacja. Ponadto położenie otworów na kulki ogranicza liczbę możliwych wariantów ich przemieszczania.  

Kula Rubika zadebiutowała wczoraj na międzynarodowych targach zabawek w Norymberdze (Nürnberger Spielwarenmesse), a na sklepowych półkach pojawi się najprędzej w sierpniu 2009 roku i będzie kosztowała około 23USD. 

64-letni wynalazca jest autorem wielu innych łamigłówek, lecz żadna z nich nie zdobyła tak wielkiej popularności, jak kostka rubika. Tę zabawkę wyprodukowano w ilości ponad 350 mln sztuk. Jak podkreśla sam Ernő Rubik, w najnowszej zabawce, która ma szansę dogonić kostkę, liczy się przede wszystkim mistrzostwo, spryt i logiczne myślenie.

Działanie Rubik’s 360 można zobaczyć na YouTube. JSL