Rusza 12. edycja festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty

Już po raz siódmy gospodarzem wydarzenia jest miasto Wrocław – Europejska Stolica Kultury w 2016 roku.

W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty – najważniejszej i wzbudzającej największe emocje sekcji festiwalu – znajdzie się 14 nowych, wybranych spośród setek nadesłanych oraz oglądanych przez selekcjonerów na festiwalach na całym świecie „nowohoryzontowych” filmów. Jury przyzna najlepszemu z nich Grand Prix i 20 000 euro. Festiwalowi widzowie będą głosowali na najlepszy film, który otrzyma Nagrodę Publiczności. Natomiast prestiżową nagrodę FIPRESCI przyzna jury złożone z krytyków zrzeszonych w Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych. W konkursie zobaczymy m.in.: kataloński Double Steps (Los pasos dobles)  Isaki Lacuesty oraz hipnotyczny film drogi z Chile Thursday till Sunday (De jueves a domingo) Domingi Sotomayor.

Ponownie, pełnometrażowe, kreacyjne dokumenty będą ubiegały się o laury w Międzynarodowym Konkursie Filmów o Sztuce, w którym jury przyzna nagrodę w wysokości 10 000 euro. W konkursie znalazły się m.in.: eksperymentalny, neofuturystyczny dokument Michaela Palma Low Definition Control – wizjonerski traktat o kontroli nad ludzkim życiem, jaką daje nieustanny zapis wideo kamer przemysłowych; oraz film brazylijskiego mistrza Eduardo Coutinho Songs (As Canções) – liryczny portret mieszkańców Rio De Janeiro, opowiadających swoje historie życiowe poprzez ulubione piosenki.

Po raz kolejny odbędzie się Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych, prezentujący najciekawsze nowe krótkie dokumenty, animacje i fabuły. Konkurs europejskich debiutów krótkometrażowych został zastąpiony przez Konkurs Europejskich Filmów Krótkich. W programie znajdą się filmy z ostatnich dwóch lat (2011-2012), trwające do 30 minut. Filmy zakwalifikowane do konkursu pokażą możliwości formy krótkiego metrażu w kreowaniu nowych ekspresji filmowych. Będą to filmy, podobnie jak w Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty, wykraczające poza granice konwencjonalnego kina.

W tym roku nie odbędzie się konkurs Nowe Filmy Polskie. Nie znaczy to jednak, że polskie kino nie będzie pokazywane na festiwalu. We Wrocławiu będzie można zobaczyć nowe filmy polskie na specjalnych pokazach galowych. Wyborem filmów zajmą się selekcjonerzy MFF T- Mobile Nowe Horyzonty i Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

W programie festiwalu znajdą się ponadto stałe sekcje, wśród nich panorama – dzieła mistrzów i odkrycia, filmy nagradzane na wielkich i małych  festiwalach, m.in.: epicki, 6-godzinny Century of Birthing (Siglo ng pagluluwal) wybitnego filipińskiego reżysera Lava Diaza; nagrodzony na Nowych Horyzontach w 2004 roku za swój debiut Sebastián Lelio zaprezentuje swój nowy film The Year of the Tiger (El ano del tigre); zobaczymy również kolejny mocny tytuł z Rumunii – Best Intensions (Din dragoste cu cele mai bune intentii) Adriana Sitaru, który otrzymał w Locarno Srebrnego Lamparta za reżyserię.

Tegoroczny festiwal upłynie pod znakiem kinematografii meksykańskiej. Zostanie pokazanych około 15 tytułów zrealizowanych w Meksyku w ostatnich latach. Program obejmie filmy reżyserów, których indywidualny styl ukształtował na świecie myślenie o współczesnym kinie meksykańskim, między innymi Amata Escalante, Nicolasa Peredy oraz Matíasa Meyera. Obok znanych nazwisk zaprezentujemy również najmłodsze pokolenie filmowców z Meksyku i ich często debiutanckie filmy. W tej grupie reżyserów znajdują się m.in.: Daniela Schneider, José Alvarez i Michel Lipkes.

Wydarzeniem festiwalu będzie pierwszy w Polsce przegląd mockumentów, czyli filmów wykorzystujących konwencję dokumentu do stworzenia własnej, nieistniejącej rzeczywistości. We Wrocławiu zobaczymy „sfałszowane dokumenty” o fikcyjnych zespołach muzycznych, filmach, wydarzeniach i osobach. W programie m.in. klasyczne mockumenty: War Game Petera Watkinsa o rzekomej wojnie nuklearnej w Wielkiej Brytanii i Oto Spinal Tap Roba Reinera, wyśmiewający autentyczność i niepowtarzalność rockowych bandów. Nie zabraknie wyboru najciekawszych mockumentów z ostatniej dekady.

Podczas 12. edycji festiwalu odbędzie się również przegląd filmów zrealizowanych w Studiu Filmowym im. Karola Irzykowskiego, działającym w latach 1981-2005 i przeżywającym swój złoty okres w latach 80. ubiegłego wieku. Skupiało wokół siebie grono młodych absolwentów łódzkiej i katowickiej szkoły filmowej, którym udało się stworzyć odważną, artystyczną alternatywę do coraz bardziej skomercjalizowanej polskiej kinematografii. W Studiu debiutowało kilkunastu znakomitych polskich reżyserów. Wśród ponad 30 filmów, czasami nieco zapomnianych, znajdą się m.in.: Pożegnanie jesieni Mariusza Trelińskiego, Nadzór Wiesława Saniewskiego, Kornblumenblau Leszka Wosiewicza, Dom wariatów Marka Koterskiego, Pogrzeb kartofla Jana Jakuba Kolskiego, Niedzielne igraszki Roberta Glińskiego, Chce mi się wyć Jacka Skalskiego, a także liczne, rzadko pokazywane krótkie metraże i filmy telewizyjne.

W ramach jednej z najpopularniejszych sekcji festiwalu Nocne szaleństwo zostaną zaprezentowane te kultowe, jak i te zupełnie nieznane, filmy z gwiazdami muzyki rockowej i pop. W ramach Re-mixed. Ze sceny na ekran będzie można oglądać filmy chociażby z Davidem Bowie (klasyka fantasy Labirynt Jima Hensona), czy Mickiem Jaggerem (legendarny kryminał z czasów kontestacji Performance Nicholasa Roega i Donalda Cammella), a także współczesnymi ikonami muzyki. 

Tematem tegorocznej, czwartej edycji cyklu edukacyjno-dyskusyjnego Nowe Horyzonty Języka Filmowego jest dźwięk w kinie. Wydarzeniem będzie pierwsze polskie wydanie książki „Audiowizja” i wizyta jej autora Michela Chiona, kompozytora, filmoznawcy i teoretyka relacji warstwy wizualnej i dźwiękowej. Po wszystkich projekcjach odbędą się spotkania z gośćmi lub analizy z ekspertami, dotyczące dźwięku w filmie.

Pokazy filmowe będą się odbywały w salach kina Helios przy ulicy Kazimierza Wielkiego i Multikinie Arkady.

Internetowa sprzedaż karnetów festiwalowych na 12. MFF Nowe Horyzonty od 23 marca na stronie internetowej festiwalu www.nowehoryzonty.pl

Mecenasem głównym festiwalu jest miasto Wrocław. Partnerem festiwalu jest Polska Telefonia Cyfrowa, operator sieci T-Mobile.