Rusza 12. edycja konkursu “Projektanci edukacji”. Granty czekają na kreatywnych uczniów i nauczycieli

Do wygrania jest 80 grantów na realizację najlepszych uczniowskich pomysłów. Zgłoszenia można nadsyłać do 29 listopada. Patronem konkursu jest magazyn „Focus”.
Rusza 12. edycja konkursu “Projektanci edukacji”. Granty czekają na kreatywnych uczniów i nauczycieli

Wydawnictwo edukacyjne Nowa Era zaprasza nauczycieli do udziału w 12. edycji konkursu grantowego „Projektanci edukacji. Od pomysłu do projektu”. Wystarczy zgłosić pomysł na działania edukacyjne, realizowane razem z uczniami. 80 inicjatyw otrzyma wsparcie finansowe. Udział w konkursie jest okazją dla uczestników do zdobycia wsparcia merytorycznego i doświadczenia w realizacji projektów edukacyjnych, naukowych, kulturalnych czy społecznych.

Do konkursu mogą przystąpić grupy projektowe – czyli nauczyciel oraz uczniowie – ze wszystkich klas szkół podstawowych i wszystkich typów szkół średnich. Wystarczy zgłosić pomysł na dowolny projekt edukacyjny. Łączna pula wsparcia, jaką można zdobyć na realizację jednego projektu wynosi 4 tys. zł.

Zgłoszenia do konkursu można nadsyłać do 29 listopada

– Ostatnie dwa lata pokazały nam, że ani pandemia, ani nauczanie zdalne nie są w stanie osłabić kreatywności dzieci i nauczycieli. Konkurs cieszy się niesłabnącą popularnością i jak sygnalizowali nam jego ubiegłoroczni uczestnicy, właśnie teraz – w czasach zagrożenia izolacją społeczną – jest wydarzeniem integrującym grupy i klasy, pomagającym utrzymać więzi, zmotywować dzieci i młodzież do zespołowej pracy. Dotyczy to zarówno młodszych dzieci, zaczynających swoją przygodę ze szkołą, nastolatków oraz młodzieży ze szkół średnich – komentuje Małgorzata Jankowska, koordynatorka inicjatyw odpowiedzialnych społecznie w wydawnictwie Nowa Era, członek jury konkursu „Projektanci edukacji”.

Nauczyciele prowadzący uczniowskie grupy projektowe mogą zgłaszać pomysły do konkursu do 29 listopada za pośrednictwem strony internetowej https://projektanciedukacji.pl. Ogłoszenie wyników I etapu konkursu odbędzie się 13 stycznia 2022 roku. Wtedy poznamy 75 zwycięskich grup projektowych, które otrzymają granty finansowe.

Wszyscy uczestnicy konkursu mogą również wziąć udział w drugim etapie „Projektantów edukacji”, w którym nagradzane są już zrealizowane projekty. Chętni będą mieli czas na zaprezentowanie wyników swojej pracy do 20 kwietnia 2022 roku. 18 maja poznamy laureatów II etapu – wydawnictwo Nowa Era przyzna w nim dodatkowo pięć Złotych Grantów o wartości 2 tys. zł każdy. Dodatkowo zwycięskie szkoły mogą liczyć na prenumeratę magazynu „Focus”, który przyzna też swoją nagrodę.

Już prawie 600 tys. zł trafiło do szkół realizujących projekty

Historia konkursu pokazuje, że zainspirowani przez nauczyciela uczniowie mogą zdziałać naprawdę wiele. Uczestnicy „Projektantów edukacji” udowadniają, że ważna jest dla nich zarówno ich własna edukacja oraz rozwijanie pasji, jak i działanie na rzecz innych: lokalnej społeczności, innych dzieci, czy też po prostu potrzebujących. Nagrodzono projekty o charakterze naukowym, technologicznym, społecznym, oparte na wolontariacie, ale także propagujące przedsiębiorczość.

Od 2010 roku wydawnictwo Nowa Era zorganizowało 11 edycji konkursu. Wzięło w nich udział ponad 100 tys. uczestników, uczniowie z nauczycielami zgłosili w nich łącznie prawie 5,5 tys. pomysłów, spośród których 379 zdobyło granty na realizację. Łączna suma przyznanych grantów wyniosła już prawie 600 tys. zł.