Rusza 5. edycja konkursu FameLab Poland!

Naukowcy, którzy chcą się rozwijać w sztuce prezentacji, mogą już nadsyłać swoje filmowe zgłoszenia do kolejnej, polskiej edycji międzynarodowego konkursu FameLab.

FameLab to międzynarodowy konkurs, który zachęca naukowców – naturalnych rzeczników nauki – do zabrania głosu publicznie. Stają oni przed jury i publicznością, by w trzy minuty opowiedzieć o tym naukowym temacie, który sami uznają za fascynujący. Jeśli zrobią to z pasją, rzetelnie i zrozumiale, mają szansę wygrać nagrodę główną. Po drodze czeka ich intensywne szkolenie z prezentacji i komunikacji naukowej, w tym warsztaty MasterClass prowadzone przez brytyjskich szkoleniowców afiliowanych jako trenerzy FameLab przez Cheltenham Festivals. W Polsce konkurs organizowany jest w partnerstwie przez British Council i Centrum Nauki Kopernik.

Czytaj także: FINALISTKA FAMELAB 2014, DR BAGNIEWSKA: DOKARMIAM “SMOKA SŁAWY”

Naukowcy kontaktują

W konkursie można wygrać 35 tys. zł, voucher od British Council (na kurs językowy lub egzamin) oraz nagrody od partnerów i sponsorów. To jednak dopiero początek. FameLab otwiera drzwi do uczestnictwa w licznych programach Centrum Nauki Kopernik, np. w Rzecznikach Nauki – programie łączącym środowisko naukowe z dziennikarzami. Centrum Nauki Kopernik i British Council  zapraszają też do współpracy instytucje kultury, które poszerzają wachlarz doświadczeń Famelaberów. W 2015 r. były to: Cafe Kulturalna, która zorganizowała „Dowiedz się na Placu Defilad” – cykl plenerowych wykładów w formacie hyde park corner i Klub Komediowy, który poprowadzi w listopadzie szkolenie z technik improwizacyjnych i zorganizuje z Kopernikiem pierwszy w Polsce stand-up naukowców.

Wszystkie te doświadczenia procentują później w codziennej pracy naukowej. Umiejętność nawiązywania dialogu przydaje się zarówno podczas wykładów, w procesie wnioskowania o granty czy stypendia, ale też w ułatwia współpracę w  ramach interdyscyplinarnych zespołów. „Nie można z osobami, które nie są specjalistami w danej dziedzinie mówić żargonem naukowym. I to tak naprawdę tyczy się rozmawiania między naukowcami. Jeżeli ja jestem biologiem i rozmawiam z chemikiem, to również nie mogę używać terminologii biologicznej, ponieważ on nie za wiele z tego zrozumie” – mówi Magda Richter, finalistka FameLab Poland 2014.

Dla kogo jest FameLab?

Uczestnicy FameLabu to naukowcy związani z naukami ścisłymi, medycznymi, technicznymi, przyrodniczymi i rolniczymi, począwszy od czwartego roku studiów. Nie ma górnej granicy wieku.

Niektórzy są stworzeni do bycia w centrum uwagi, dla innych powiedzenie słowa publicznie jest dużym wyzwaniem. FameLab rozwija jednych i drugich. Podczas szkoleń uczestnicy przekonają się, że nie ma jednego „najlepszego” modelu mówienia o nauce i dostaną wsparcie, by znaleźć własną drogę.

„Każdy wybiera z naszych szkoleń to, co mu odpowiada. Musisz mówić jasno, w sposób interesujący, entuzjastyczny i krytyczny jednocześnie. Ale przede wszystkim musisz znaleźć swoją drogę. W nauce jest tyle niezwykłych, wspaniałych i nieznanych historii do opowiedzenia. Nasz gatunek uwielbia słuchać historii, nie ma lepszego ich źródła niż nauka” – mówi Quentin Cooper, dziennikarz BBC, szkoleniowiec podczas MasterClass 2015.

Jak się zgłosić?

Aby wziąć udział, należy przesłać swój 3-minutowy filmik zgłoszeniowy przez formularz na stronie: famelab.org.pl. Organizatorzy oceniają filmik w trzech kategoriach: jasność wywodu, jakość i poprawność treści, pasja i charyzma.

„Mówcie tak, żeby zainteresować klasę znudzonych licealistów”, „Co jest interesujące? Nie to, co w nagłówkach gazet, ale to, co interesuje Was samych”, „Dajcie czadu” – tak zachęcają potencjalnych uczestników finaliści poprzednich edycji konkursu. Ich wskazówki filmowe oraz inne podpowiedzi, ułatwiające przygotowanie zgłoszenia, będą publikowane systematycznie na: www.facebook.com/FameLabPoland.

Kalendarium 5. edycji FameLab Poland:

  • 27 października 2015 r. – start edycji
  • 22 listopada 2015 r. – stand-up naukowców w Klubie Komediowym
  • 14 stycznia 2016 r. – spotkanie finalistów czterech edycji FameLabu i dziennikarzy naukowych, otwierające drugą edycję programu Rzecznicy Nauki
  • 21 stycznia 2016 r. – ostatni dzień nadsyłania zgłoszeń do udziału w konkursie FameLab
  • 27 lutego 2016 r. – półfinał w Centrum Nauki Kopernik
  • 16 kwietnia 2016 r. – finał w Centrum Nauki Kopernik
  • 7-12 czerwca 2016 r. – finał międzynarodowy w Cheltenham