Osobliwa ryba upolowana na Azorach. Ten gatunek nie był tu wcześniej spotykany

Niemal metrowa barakuda wielka upolowana u wybrzeży archipelagu Azorów. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że ryba ta normalnie nie występuje na portugalskich wodach.
Barakuda wielka podczas polowania

Barakuda wielka podczas polowania

Barakuda wielka (Sphyraena barracuda) to gatunek dużej i drapieżnej ryby, potencjalnie niebezpiecznej dla ludzi. Jest ceniona w wędkarstwie sportowym i występuje w większości morskich wód strefy tropikalnej i subtropikalnej, z nielicznymi wyjątkami. Zwykle pływa na głębokościach do 30 m p.p.m., ale można spotkać ją nawet 70 m niżej.

Czytaj też: Ryba jak z koszmarów. Morze wyrzuciło na brzeg prawdziwą maszkarę

W “Miami Herald” opisano historię Luísa Rodriguesa, który podczas nurkowania z kuszą u wybrzeży wyspy Terceira, napotkał na “bezprecedensowy” okaz barakudy wielkiej. Naukowcy potwierdzili, że to pierwsza znana obserwacja tego gatunku na wodach portugalskich, co potwierdzono publikacją w czasopiśmie “Journal of Fish Biology”.

Taka ryba w wodach Azorów to prawdziwa rzadkość

Archipelag Azorów wyznacza granicę występowania innego gatunku ryb z rodziny barakudowatych, czyli barakudy atlantyckiej (Sphyraena viridensis). Nigdy wcześniej jednak nie widziano tu barakudy wielkiej, więc połów Luísa Rodriguesa jest prawdziwym ewenementem. Z relacji Rodriguesa wynika, że mężczyzna zszedł bez butli na głębokość ok. 9 m, gdzie natknął się na rybę, którą pierwotnie uznał za inny gatunek.

Czytaj też: Zamrożona ryba wróciła do życia. Z ludźmi nie będzie tak łatwo

Pomimo swojej nazwy, osobnik upolowany w portugalskich wodach, nie jest żadnym gigantem. Ma wydatne zęby i długie, smukłe ciało, ale rozmiarem nie imponuje. Długość 90 cm i masa 4,5 kg wskazują, że okaz ten był jeszcze niedojrzały. Barakudy wielkie mogą mieć ponad 1,5 m długości i ważyć ponad 22 kg. Polują z zasadzki i na krótkich dystansach mogą rozpędzić się do prędkości 56 km/h.

Barakuda wielka to ryba, która normalnie nie występuje w wodach Azorów /Fot. Luís Barcelos

Warto odnotować, że ryby z tego gatunku są poławiane na niewielką skalę, bo choć mięso jest smaczne, to często gromadzi się w nim toksyczna dla ludzi ciguatoksyna. Z tego powodu FDA wprowadziła w 2000 r. zakaz handlu mięsem barakudy wielkiej. Gatunek ten jest jednak poławiany w celach sportowych, co nie jest łatwe ze względu na jego szybkość poruszania się.

Barakuda wielka złapana u wybrzeży Azorów mierzy ponad 90 cm /Fot. Luís Barcelos

Azory to archipelag 9 wysp wulkanicznych należących do Portugalii, położonych w środkowej części Atlantyku. Znajduje się ok. 1500 km od wybrzeży Półwyspu Iberyjskiego i jest zaliczany do Makaronezji. Dzięki żyznej, wulkanicznej glebie i umiarkowanemu klimatowi, szata roślinna wysp jest bardzo bogata – praktycznie cały rok jest tu zielono. Wody okalające Azory są idealnym miejscem dla morskich zwierząt – wszystko za sprawą golfsztromu, prądu zatokowego, który je ociepla. Mieszka tu m.in. 27 gatunków waleni, ale także mobule, tuńczyki czy żarłacze błękitne.

Marcin PowęskaM
Napisane przez

Marcin Powęska

Biolog, dziennikarz popularnonaukowy, redaktor naukowy Międzynarodowego Centrum Badań Oka (ICTER). Autor blisko 10 000 tekstów popularnonaukowych w portalu Interia, ponad 50 publikacji w papierowych wydaniach magazynów "Focus", "Wiedza i Życie" i "Świat Wiedzy". Obecnie pisze także na łamach OKO.press.