Rysunki naskalne z dalekiej Azji. Istnienie tego miejsca utrzymywano w tajemnicy

W czasie prac porządkowych prowadzonych przez ochotników na terenie Kazachstanu udało się zlokalizować zagadkowe rysunki naskalne. Jak się z czasem okazało, naukowcy wiedzieli o ich istnieniu, lecz utrzymywali tę wiedzę w tajemnicy.
Rysunki naskalne z dalekiej Azji. Istnienie tego miejsca utrzymywano w tajemnicy

Wydaje się, iż sztuka ta pochodzi z epoki brązu lub żelaza. Jej datowanie sięga około 3500 lat wstecz, co samo w sobie jest niezwykle ciekawe, a na tym historia się nie kończy. Łącznie mowa o około 100 petroglifach ukazujących między innymi dzikie owce czy dwugarbne wielbłądy. 

Czytaj też: Te krypty nie były otwierane od setek lat. Polacy weszli do środka i sprawdzili, co się tam znajduje

Dlaczego archeolodzy milczeli, choć mieli świadomość istnienia tego stanowiska? Jak przekonują, chodziło o zabezpieczenie go przed niepożądanymi gośćmi. Nie jest to specjalnie zaskakująca praktyka, wszak nadgorliwi turyści już niejednokrotnie doprowadzali do nieodwracalnych szkód w bezcennych z punktu widzenia nauki lokalizacjach.

Skąd niepewność dotycząca pochodzenia rysunków? Stanowi ona pokłosie sporów dotyczących określenia ram czasowych epoki brązu i żelaza na terenie dzisiejszego Kazachstanu. Można założyć, że obie te epoki trwały od 4000 do 2500 lat temu, ale kiedy trafia się znalezisko takie jak powyższe, to archeolodzy mają dodatkową zagwozdkę. 

Rysunki naskalne mające postać petroglifów są znajdowane w różnych częściach świata. Te z Kazachstanu ukazują ludzi polujących na dzikie zwierzęta

Mianem petroglifów określa się wyryte w skale rysunki. Naukowcy zidentyfikowali najstarsze takie dzieła pochodzące z neolitu oraz późnego górnego paleolitu. Rekordowe rysunki tego typu mają aż 12 tysięcy lat i wzbudzają wielkie zainteresowanie. Co ciekawe, do tej pory znaleziono je na każdym ziemskim kontynencie z wyłączeniem Antarktydy. Pokazuje to, jak rozpowszechniona była taka forma sztuki.

Czytaj też: Znalezione obiekty powstały po drugiej stronie oceanu. Są równie stare, jak egipskie piramidy

Twórcy petroglifów prezentowali bardzo zróżnicowane dzieła, od sylwetek ludzi, przez abstrakcyjne symbole, aż po dzikie zwierzęta. W przypadku rysunków z Kazachstanu mówimy o dziełach ukazujących dwugarbne wielbłądy, dzikie owce oraz polujących na te zwierzęta ludzi. Fragment, na którym umieszczono petroglify jest słusznych rozmiarów: ma około 20-25 metrów długości i od 1,5 do 2 metrów szerokości. Jako że archeolodzy od jakiegoś czasu wiedzieli o tym miejscu, to być może wkrótce poznamy nowe informacje na jego temat.