Rzadki rodzaj lemurów znaleziony

Międzynarodowa ekspedycja naukowców z organizacji Mitsinjo i z amerykańskiego ogrodu zoologicznego Henry Doorly Zoo znalazła na Madagaskarze nowe miejsce, w którym żyje niezwykle rzadki, ginący gatunek lemura – wielki lemur bambusowy (Greater Bamboo Lemur).

          Ostatnio w dość regularnych odstępach czasu otrzymujemy od zoologów informacje, że kolejne gatunki zwierząt zamieszczane są na liście gatunków, którym grozi wyginięcie. Naukowcy biją na alarm zwłaszcza wtedy, gdy okazuje się, że jakiś gatunek zwierząt żyje zaledwie w jednym miejscu na Ziemi.

          Znalezisko na Madagaskarze ma więc dla zoologów niezwykłą wartość. W bagnistej miejscowości Torotorofotsy, w środkowo-wschodniej części Madagaskaru, natknięto się na populację złożoną z 30-40 wielkich lemurów bambusowych. Do tej pory naukowcy znali zaledwie jedną populację tych zwierzat, żyjącą 400 km na południe od grupy znalezionej niedawno. Nikt z członków ekspedycji nie oczekiwał, że lemury będą żyć na takim terytorium – populacja południowa zamieszkuje bowiem bambusowe lasy, krajobraz Torotorofotsy jest natomiast podmokły i wilgotny.„Znalezienie skrajnie rzadkiego gatunku lemura w zupełnie nieoczekiwanym miejscu było chyba bardziej pasjonujące, niż odkrycie nowego gatunku lemura” – twierdzi Edward Louis z Henry Doorly Zoo.  

          Populacja południowa składa się z około 100 osobników, a wskutek intensywnego rozwoju rolnictwa i nielegalnego wyrębu lasu jest coraz bardziej zagrożona. Znaleziona grupa lemurów zwiększa szanse całego gatunku na przetrwanie. Niektórzy specjaliści podkreślają również, że ten gatunek lemura jest wyjątkowy i nie spotyka się go w żadnym innym miejscu na świecie, tym samym więc jest to najbardziej zagrożona wymarciem populacja prymatów. Masywne lemury z okrągłymi, pomarszczonymi twarzyczkami i kępkami jasnej sierści na uszach, zaopatrzone są w silne szczęki i ostre zęby, dzięktóre umożliwiają im przegryzanie stwardniałych łodyg bambusa. To właśnie dzięki resztkom przeżutych bambusowych łodyg naukowcy natrafili na ślad lemurów. 

            Russel A. Mittermeier, prezes Conservation Interntional, organizacji non-profit finansującej ekspedycję, mówi o odkryciu, że jest to prawdziwe błogosławieństwo wysiłków włożonych w uratowanie danego gatunku od zagłady.
Szczegóły znaleziska zostaną zaprezentowane na kongresie Międzynarodowego Towarzystwa Prymatologicznego IPS2008, która odbędzie się w Edynburgu 3 sierpnia.  JSL

www.conservation.org