Rzymski fort u naszych sąsiadów. Przełomowe znalezisko potwierdziło wieloletnie przypuszczenia

Aachen, a w zasadzie Akwizgran, bo taka nazwa jest powszechnie używana w języku polskim, to miasto zlokalizowane na terenie Niemiec, niedaleko granicy z Francją i Belgią. Prowadzone tam wykopaliska odsłoniły pamiątki z czasów rzymskich.
Rzymski fort u naszych sąsiadów. Przełomowe znalezisko potwierdziło wieloletnie przypuszczenia

Chodzi o pozostałości dawnego rzymskiego portu, pamiętającego czasy, w których mówiło się o Aquae Granni. Tak właśnie nazywano obecny Akwizgran, co stanowiło odniesienie do znajdujących się tam ciepłych źródeł siarkowych. Rzymianie stworzyli na miejscu osadę w okolicach I wieku, choć o obecności miejscowego fortu przez długi czas snuto jedynie przypuszczenia.

Czytaj też: Morze Czarne skrywało obiekty sprzed czasów Chrystusa. Udało się je odnaleźć

Potwierdzenie, iż taka struktura faktycznie się tam znajduje, nastąpiło dzięki wykopaliskom prowadzonym w latach 2011-2014. Teraz natomiast archeolodzy zgromadzili kolejne dowody w tej sprawie. W toku dodatkowych badań natknęli się między innymi na pozostałości 7-metrowego kamiennego muru tworzącego dawną zewnętrzną część fortyfikacji. Datowanie tych ruin sięga okresu sprzed około 1700 lat.

Akwizgran był celem regularnych najazdów, za którymi stali Frankowie. To właśnie jeden z takich ataków, który miał miejsce około 275-276 roku, doprowadził do zniszczenia miasta. Wydarzenia te stanowiły impuls do działania: powstał kamienny mur oraz zamek z okrągłymi wieżami. Niedawno odkopany mur był zapewne częścią dawnych umocnień, choć nie jest jasne, w jaki sposób był ustawiony ani jakie były jego dokładne wymiary.

Rzymski fort, którego pozostałości znajdują się na terenie dzisiejszego Akwizgranu, został tam założony w okolicach I wieku

Być może opisywane znaleziska nigdy nie miałyby miejsca, gdyby nie prace budowlane prowadzone na rogu Pontstraße i Marktplatz. To właśnie tam zlokalizowane są fragmenty muru, który dawniej mógł otaczać rynek. Fundamenty tych fortyfikacji mają ponad pięć metrów szerokości. O ile wcześniej nie było wiadomo, gdzie mogły znajdować się bramy wjazdowe, tak teraz stało się jasne, iż w obrębie dzisiejszej Pontstraße znajdowała się takich sporych rozmiarów konstrukcja zorientowana w kierunku północnym.

Czytaj też: Papieska bulla sprzed wieków. Intrygujące znalezisko na terenie Polski

Jak dodają uczestnicy wykopalisk, cały kompleks istniał aż do czasów Karola Wielkiego, a nawet dłużej, ponieważ do jego zburzenia doszło w XII wieku. Przez około 800 lub 900 lat badane obiekty stanowiły swego rodzaju wizytówkę Akwizgranu. O tym, jak ogromny wpływ dawna architektura miała na współczesną najlepiej świadczy fakt, iż obecna organizacja rynku miejskiego odpowiada kształtowi sprzed kilkunastu stuleci.