Wakacje na czterech kołach. Jak wybrać samochód kempingowy i jakie warunki musi spełniać?

Samochód kempingowy to marzenie wielu osób. Podróż nim daje niesamowite możliwości jeżeli chodzi o poznawanie nowych regionów i krajów. Do tego w takim pojeździe można poczuć się jak w domu. Trzeba jednak pamiętać, że te auta nie należą do najtańszych. Jeśli decydujemy się na ich zakup, to warto zwrócić uwagę przede wszystkim na stan, wielkość i związaną z nią stronę praktyczną.
Wakacje na czterech kołach. Jak wybrać samochód kempingowy i jakie warunki musi spełniać?

Samochód kempingowy: jakie warunki musi spełniać

Samochód kempingowy to bardzo specyficzny rodzaj pojazdu. Popularnie mówi się na nie kampery, od angielskiego słowa “camper”. Jest to pojazd w pełni turystyczny, zbudowany specjalnie do tego celu. Znajdują się w nim: część dla prowadzącego, sypialnia, kuchnia (a w niej miejsce do przechowywania żywności) oraz niewielkich rozmiarów łazienka itp.

Jakie warunki powinien spełniać dobry samochód kempingowy? Przy zakupie musimy zastanowić się jak duże auto jest nam potrzebne. Właściwie wszystko będzie w tym przypadku zależało od liczby przewożonych pasażerów. Jeśli kamper jest przeznaczony do użytku dla 4 osób, na pewno będzie tańszy niż pojazd, którym podróżować będzie 8 osób. Różnice cen będą wahać się w granicach kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Warto też zwrócić uwagę na jego stan techniczny i licznik. Wiadomo, że starszy pojazd i z dużym przebiegiem będzie tańszy niż stosunkowo nowy wóz. Naturalne jest to, że przy zakupie patrzymy na auto od strony mechanicznej, ale warto też przyglądnąć się wyposażeniu znajdującemu się w środku. Czy jego elementy nie są zniszczone, uszkodzone, zużyte?

Aby zakup kampera był udany, musimy również zwrócić uwagę na markę. Istnieje kilka firm, które specjalizują się w produkcji samochodów turystycznych. Są one mniej lub bardziej znane. Ciekawostką jest też to, że dużo osób przerabia samochody dostawcze na kampery – głównie dlatego, że cena takiego przedsięwzięcia będzie mniejsza, niż zakup gotowego, nowego pojazdu.

 

 

Samochód kempingowy: rodzaje

Samochody kempingowe dzielą się na różne rodzaje. Z reguły największe różnice dotyczą wielkości auta i jego wyposażenia. Jakie rodzaje kamperów możemy mieć do wyboru przy potencjalnym zakupie?

  • Alkowa – chyba najpopularniejszy z kamperów. Jest on wyposażony w dodatkową część sypialną, która znajduje się najczęściej nad kabiną prowadzącego. Jest to o tyle praktyczne miejsce, że w ciągu dnia można tam z powodzeniem schować sporych rozmiarów bagaż. Auta te są bardzo przestronne i komfortowe. Ponadto taki kamper oferuje zazwyczaj dużą liczbę miejsc do spania – minimum 5, 6 i więcej. Jednak niedogodnością takiego wozu jest większe zużycie paliwa niż w przypadku innych kamperów oraz spore gabaryty.
  • Pół-integral – w takich pojazdach część mieszkalna jest zintegrowana z kabiną kierowcy. Jest w nich mniej miejsca niż w alkowach, co odbija się na przestrzeni sypialnej, a także na mniejszej ilości miejsca związanej z przechowaniem bagażu. Jednak pół-integrale mają też sporo zalet. Przede wszystkim są one łatwiejsze w prowadzeniu, bardziej zwrotne, niższe i mało palą. Idealnie będą nadawać się na podróż dla na przykład 4 osób.
  • Integral – jest to najwyższa klasa kamperów. Samochody te są najbardziej luksusowe. Często produkowane są z uwzględnieniem wskazówek od indywidualnych klientów. Auto stanowi jednolitą bryłę co stwarza również możliwość stosowania ciekawych i wygodnych rozwiązań. Zaletą takich pojazdów jest również zwiększona aerodynamika. Należy jednak pamiętać, że są to kampery zdecydowanie najdroższe.
  • Kamper-van – to całkowicie inny rodzaj kampera. Jest on produkowany na bazie popularnych busów dostawczych. Można go kupić zarówno w ofercie producentów, jak i od prywatnych właścicieli. Auta takie palą niewiele, a dodatkowo mają mniejsze gabaryty niż klasyczne samochody kempingowe. Co jest minusem w przypadku takiego pojazdu? To, że nadaje się on właściwie tylko dla 2 osób.
 

Samochód kempingowy: część mieszkalna

Jaki samochód do przyczepy kempingowej będzie nadawał się najbardziej? Pytanie czy warto się nad tym zastanawiać, mając do dyspozycji kampera, który nie dość, że zapewni znacznie większy komfort podróży, to dodatkowo będzie łatwiejszy w prowadzeniu.

Weźmy jako przykład model Fiat Ducato Forster. Auto nadające się do pomieszczenia spokojnie ponad 6 osób. Znajdują się w nim 3 łóżka – jedno nad kabiną kierowcy (zabezpieczone siatką), zaś drugie (piętrowe) znajduje się z tyłu pojazdu. Z trzeciego można skorzystać po złożeniu stolika w środkowej części samochodu. W części kuchennej znajduje się oczywiście kuchenka gazowa, zlewozmywak oraz lodówka z zamrażarką o pojemności 160 litrów. W części łazienkowej możemy skorzystać z prysznica, umywalki, toalety i przeróżnych schowków. Z kolei pojemniki na wodę czystą i wodę szarą mają odpowiednio 150 i 130 litrów pojemności. Na wyposażeniu Fiata znajdują się również: klimatyzacja (także postojowa), bagażnik rowerowy, rolety, moskitiery, kamera cofania, telewizor, radio itp.

W czasie zakupu samochodu turystycznego należy przede wszystkim pamiętać, że ma on być wygodny. Dlatego też tak ważna jest część mieszkalna. Zarówno łóżka, jak i miejsca przeznaczone do siedzenia muszą być w dobrym stanie. Fotele umieszczone na samym przodzie pojazdu (w tym kierowcy) powinny być obracane. Chociaż właściwie powinniśmy wiedzieć, że jest to standard w tego typu autach.

Dobrze jest również, aby stolik – zazwyczaj umieszczony na środku części mieszkalnej – był wyposażony w regulację położenia. Nie jest to może warunek konieczny, ale dość praktyczny. Ciekawostką jest też to, że w wielu kamperach zaczęto montować energooszczędne oświetlenie główne oraz oświetlenie typu LED. Można również zwrócić uwagę na to, czy w części mieszkalnej mamy do czynienia z przyciemnianymi szybami – jest to ważna zaleta takich pojazdów.

 

Samochód kempingowy: dla kogo?

Samochód kempingowy będzie najbardziej nadawał się dla rodziny, by mogła wykorzystać go w czasie wakacji. Rodzice i 2, 3, a nawet 4 dzieci nie będzie miało żadnych problemów z podróżowaniem tego typu pojazdem. W części mieszkalnej będzie można spokojnie wydzielić strefę dla dorosłych i dla maluchów.

Kamper będzie również dobrym pomysłem dla znajomych, którzy są zgrani i planują częste wyjazdy z nutką przygody. Zakup auta na przykład dla 2 lub 3 par z pewnością będzie tańszy, niż zakup całkowicie prywatny. Naturalnie może się to wydawać nieco kłopotliwe, ale przecież załatwianie formalności nie będzie trwało przesadnie długo, a samym kamperem raczej nikt nie będzie jeździł po mieście.

Samochód kempingowy to również dobra oferta dla… przedsiębiorców! Na rynku motoryzacyjno-turystycznym można znaleźć mnóstwo firm, które oferują nie tyle sprzedaż, co wynajem kamperów. Taka forma wyjazdów jest bowiem dość popularna. Wielu osób nie stać na zakup takiego pojazdu, dlatego też decydują się na jego wynajem. W związku z tym jest to z pewnością ciekawa opcja, aby założyć tego typu firmę.

 

Samochód kempingowy: jak wybrać?

Samochód kempingowy to inwestycja. Jeśli już jesteśmy na niego zdecydowani, to warto zastanowić się gdzie go szukać. Mamy do wyboru praktycznie 2 opcje. Pierwszą jest nabycie kampera od dealera. Tam na pewno znajdziemy auta droższe, ale za to młodsze i nowocześniejsze. W przypadku takiego zakupu sprzedawcy często proponują możliwość wzięcia kampera w leasing.

Drugą możliwością jest odnalezienie takiego pojazdu w ogłoszeniach od osób prywatnych. W internecie mamy całą paletę tego typu samochodów specjalnych. Kempingowy wóź starszy, młodszy, większy, mniejszy, zwykłe auto dostawcze przerobione na kampera – to wszystko oferują sprzedawcy. Z pewnością tego typu samochody będą tańsze niż w przypadku nabycia ich u dealera. Jednak należy zwrócić szczególną uwagę na to co kupujemy.

Jeśli chcemy nabyć samochód kempingowy, trzeba będzie sięgnąć znacznie głębiej do kieszeni. Przykładowo, używany kamper 4-osobowy marki Weinsberg 550 mg z roku 2016 będzie kosztował w granicach 180 tysięcy złotych. Z kolei większy pojazd, taki jak Dethleffs Trend A6977 z 2019 roku to wydatek blisko 260 tysięcy złotych. Najdroższy samochód kempingowy może kosztować nawet powyżej 500 tysięcy.

Można oczywiście pomyśleć o znacznie starszym kamperze – na przykład Fordzie Transicie z początku lat 90-tych. Wówczas cena nie powinna przekraczać 40 tysięcy złotych. Jednak w przypadku takich aut zawsze należy dobrze sprawdzić je przed zakupem, czy ich stan techniczny jest dobry, czy też nie.