Zapłaciłeś za ten smartfon majątek, ale teraz to już elektrośmieć. Samsung zakończył jego wsparcie

Wszystko kiedyś się kończy, wsparcie aktualizacji dla smartfonów również. Chociaż Samsung obecnie oferuje naprawdę długi okres aktualizacji – zarówno oprogramowania, jak i zabezpieczeń – to dotyczy to jedynie Galaxy S21 i wszystkiego, co wyszło po tej serii. Wcześniejsze modele, nawet te najdroższe, obowiązywała jeszcze stara polityka.
Zapłaciłeś za ten smartfon majątek, ale teraz to już elektrośmieć. Samsung zakończył jego wsparcie

Galaxy Z Fold wypadł z obiegu. Samsung oficjalnie z nim skończył

Trochę trudno w to uwierzyć, ale Galaxy Z Fold ma już na karku cztery lata. Przełomowy, pierwszy składak w ofercie Samsunga trafił na rynek w październiku 2019 roku, kosztując w naszym kraju astronomiczne 9000 złotych. Jak na tamte czasy, taka cena zwalała z nóg, ale teraz już się przyzwyczailiśmy do podobnych kwot za składki. Tak czy inaczej, Galaxy Z Fold utorował drogę kolejnym generacjom składaków południowokoreańskiego giganta, a także przetarł szlaki ogólnie dla wszystkich urządzeń tego typu. Co prawda trudno powiedzieć, by był to idealny telefon – wręcz przeciwnie, miał sporo wad i jeszcze przed premierą nękały go różne problemy projektowe, przez co jego debiut na rynku był wielokrotnie przekładany. W dodatku cena i ograniczona dostępność też mu nie sprzyjały.

Czytaj też: Co z nowym Androidem dla Galaxy S20 i Galaxy Note 20? Nie mamy dobrych wiadomości

Mimo tego, to zdecydowanie bardzo ważny model w historii Samsunga, jednak to wcale nie oznacza, że był traktowany jakoś wyjątkowo. Galaxy Z Fold w dniu premiery objęty był starą polityką aktualizacji, a to oznaczało, że ostatnia wersją Androida, jaką otrzymał, była „dwunastka”, a więc system już sprzed dwóch generacji. Na szczęście zakończenie aktualizacji systemowych wcale nie oznaczało, że telefon jest do kosza, producent przecież wciąż udostępniał użytkownikom tego składaka aktualizacje zabezpieczeń.

Niestety i to wsparcie właśnie się skończyło. Samsung zaktualizował właśnie listę modeli, które nie dostaną już żadnych aktualizacji zabezpieczeń. Znalazł się na niej właśnie Galaxy Z Fold, ale też Galaxy Galaxy A20s, Galaxy A30s, Galaxy A50s i Galaxy A70s oraz tablet Galaxy Tab Active Pro. Żaden z tych sprzętów nie dostanie już od producenta żadnych uaktualnień i łatek.

Czytaj też: Kup Galaxy Watch 6 Classic i odbierz pieniądze od Samsunga. Przydadzą się na świąteczne prezenty

Oczywiście wciąż można z takich smartfonów (i tableta) korzystać, ale należy pamiętać, że z czasem będzie to coraz mniej bezpieczne. Użytkownicy Galaxy Z Fold oraz pozostałych modeli nie będą otrzymywać nowych funkcji, a brak poprawek luk w zabezpieczeniach może spowodować, że ich urządzenia staną się podatne na ewentualne ataki ze strony cyberprzestępców. W dodatku z czasem może też pojawić się problem z aplikacjami i usługami, które nie będą kompatybilne ze starszą wersją systemu operacyjnego.