To już oficjalne. Samsung kończy wsparcie dla kolejnej serii smartfonów

Samsung od jakiegoś czasu oferuje swoim topowym modelom 5-letnie wsparcie zabezpieczeń. Niestety, nie dotyczy to urządzeń wydanych przed wprowadzeniem nowej polityki aktualizacji. Jednymi z modeli, które właśnie zakończyły swój żywot, są te z serii Galaxy Note 10.
To już oficjalne. Samsung kończy wsparcie dla kolejnej serii smartfonów

Jesteś właścicielem Galaxy Note 10 lub Galaxy Note 10 Plus? Twój smartfon nie dostanie już żadnych aktualizacji

W ubiegłym roku Samsung oficjalnie ogłosił koniec serii Galaxy Note. Choć linia była dość popularna, po prostu przestała mieć rację bytu, bo funkcje, które użytkownicy Note’ów tak uwielbiali, znaleźć można zarówno w Galaxy S Ultra, jak i składanych Galaxy Z Fold – mowa tu m.in. o obsłudze rysika S-Pen czy funkcjach nastawionych na wielozadaniowość. Przeniesienia uwagi firmy na składaki najwyraźniej się opłaciło i okazało się dobrym ruchem, czym zresztą firma niedawno się pochwaliła podczas targów IFA 2023 w Berlinie, gdzie Benjamin Braun, dyrektor ds. marketingu Samsung Europe, powiedział:

Nasze najnowsze składane telefony sprzedają się niezwykle szybko. Tak naprawdę, roczna sprzedaż naszych urządzeń składanych przebiła w Europie serię Note.

Czytaj też: Europejczycy zapomnieli o Galaxy Note. Przerzucili się na składane smartfony

Teraz będziemy powoli obserwować, jak poszczególne modele Galaxy Note odchodzą w zapomnienie wraz z zakończeniem wsparcia ze strony Samsunga. Teraz firma ogłosiła, że seria Galaxy Note 10 nie będzie już otrzymywać aktualizacji, co oznacza, że urządzenia te nie dostaną już nie tylko nowych wersji systemu (ostatnia została wydana w ubiegłym roku), ale przede wszystkim poprawek bezpieczeństwa. Co prawda można się spodziewać, że jeśli gigant wykryje jakąś poważną lukę, to wyda odpowiednią łatkę, co już w przeszłości zdarzało się w przypadku niektórych niewspieranych modeli. Dzieje się to jednak tylko w szczególnych sytuacjach i tak naprawdę obecni posiadacze Galaxy Note 10 muszą powoli oswajać się z myślą o konieczności kupna nowego smartfona.

Czytaj też: Samsung Galaxy S24 Ultra jednak dostanie jakieś ulepszenia. Tylko czy takie, jakich oczekujemy?

Debiutujące w 2019 roku Galaxy Note 10 i Note 10 Plus miały zapewnione 3 duże aktualizacje Androida i 4 lata poprawek bezpieczeństwa. Z racji, że były dostarczane na rynek z Androidem 9, to w 2022 roku Samsung udostępnił tym modelom Androida 12 i to ostatnia wersja systemu, jaka pojawiła się na urządzeniach. Co do aktualizacji zabezpieczeń, już od jakiegoś czasu wydawane były one tylko kwartalnie, by przygotować użytkowników na całkowite zakończenie wsparcia. Właściciele Galaxy Note 10 mogą czuć się rozczarowani, jednak taka jest już kolej rzeczy. Tutaj muszę jeszcze zaznaczyć, że Galaxy Note 10 Lite, jeszcze przez jakiś czas będzie aktualizowany kwartalnie, bo choć wchodzi on w skład tej serii, debiutował pod koniec 2020 roku. Wsparcie dla niego zakończy się dopiero w 2024 roku, tak samo, jak dla ostatnich modeli z serii Note – Note 20 i Note 20 Ultra.

Czytaj też: Samsung aktualizuje zegarki Galaxy Watch 5. Pojawi się sporo nowości

Oczywiście wciąż mogą normalnie korzystać ze swoich urządzeń, brak wsparcia nie oznacza, że staną się one z miejsca bezużyteczne. Warto tylko pamiętać, że mogą one być bardziej podatne na różne ataki i zagrożenia, więc jeśli bardzo zależy wam na tej kwestii lub trzymacie na smartfonie wrażliwe dane, lepiej w miarę szybko poszukać nowszego modelu.