Sarkofag słynnego władcy odnaleziony. To tam spoczął Ozymandias

Ozymandias to określenie stosowane przez Greków względem Ramzesa II. Egipski faraon, syn Setiego I, został pochowany w sarkofagu, którego lokalizacja pozostawała nieznana. Niedawno udało się to zmienić.
Sarkofag słynnego władcy odnaleziony. To tam spoczął Ozymandias

Ramzes II z pewnością zasłużył na rozgłos, jaki panował wokół jego rządów. Te stały pod znakiem umacniania potęgi imperium oraz stawiania licznych posągów i budowli. Faraon zapisał się również w historii ze względu na wybitnie długi okres panowania, ponieważ zasiadał na tronie przez 66 lat. Objął go w 1279 r. p.n.e., panując aż do śmierci, która nastąpiła w 1212 lub 1213 roku p.n.e.

Czytaj też: Tajemnica jeziora Loch Wasdale rozwiązana. Natura nie miała tu nic do gadania

Co ciekawe, Ramzes II miał przy tym niezwykle liczne potomstwo. Historycy szacują, iż spłodził około 100 synów i 50 córek. Ale pamięć o nim przetrwała nie tylko w głowach najbliższych i poddanych. Powstało bowiem wiele obiektów poświęconych jego postaci, a i sam pochówek okazał się całkiem efektowny.

I to właśnie ten ostatni stanowił obiekt zainteresowania archeologów. Prowadząc poszukiwania na terenie legendarnej Doliny Królów, przedstawiciele paryskiego Sorbonne Université dotarli do sarkofagu poświęconego Ramzesowi. O kulisach prowadzonych badań i wynikających z nich wnioskach badacze piszą w swojej publikacji zamieszczonej na łamach Revue d’Égyptologie.

Poszukiwania oryginalnego sarkofagu Ramzesa II trwały od dawna. Jego zmumifikowane szczątki znaleziono pod koniec XIX wieku

Wspomniana Dolina Królów jest nekropolią, czyli swego rodzaju starożytnym cmentarzem. Jak wskazuje jej nazwa, na miejscu spoczywają dawni władcy Egiptu, sprawujący rządy w okresie od XVIII do XX dynastii. Pierwszym z pochowanych tam faraonów był Totmes I, podczas gdy ostatnim – Ramzes XI. Dzięki sukcesowi francuskich archeologów możemy oficjalnie stwierdzić, iż na miejscu spoczął również Ramzes II.

Jak wyjaśniają członkowie zespołu badawczego, sarkofag tego władcy znajdował się w kompleksie grobowców znanym jako KV7. Ten jest zlokalizowany naprzeciwko grobowca synów Ramzesa, a także niedaleko syna będącego jego następcą, czyli Merenptaha zasiadającego na tronie w latach 1213–1203 p.n.e. Jak widać, rodzina długowiecznego władcy nawet po śmierci trzymała się blisko siebie.

Czytaj też: Poszukiwacze skarbów mają świetną passę. Setki artefaktów ujrzały światło dzienne

Niestety, tego typu miejsca na przestrzeni lat przykuwały także negatywną uwagę. Chodzi o złodziei, którzy zakradali się do grobowców w poszukiwaniu przedmiotów pogrzebowych. Gra była oczywiście warta świeczki, wszak w miejscach pochówku wysoko postawionych osób zazwyczaj umieszczano różnego rodzaju kosztowności. W tym przypadku do kradzieży doszło za panowania Ramzesa III.

Jak wynika z dostępnych informacji, po tych wydarzeniach kapłani przenieśli szczątki zmarłego władcy do grobowca królowej Ahmose Inhapi. Później doszło do kolejnej zmiany lokalizacji, ponieważ umieszczono je w grobowcu arcykapłana Pinedżema II. Ostatecznie Ramzes II spoczął w grobowcu TT320 w Nekropolii Tebańskiej naprzeciw Luksoru. Mumię faraona znaleziono w 1881 roku, gdy znajdowała się w zaskakująco prostej i wykonanej z drewna trumnie.