Sci-Trek

Przenieś się do świata istniejącego kiedyś tylko w wyobraźni… już teraz jest on w rzeczywistości…

Co wydarzy się w przyszłości? Jak będzie wyglądało nasze życie za dziesięć, dwadzieścia, trzydzieści lat? Czy czekają nas globalne kataklizmy, wielkie epidemie, czy może loty w kosmos i ludzkie kolonie na Marsie?
Naukowcy z programu Sci-Trek mają swoje wizje i w fascynujący sposób pokażą ci swoje koncepcje.

Zobacz, co w przyszłości może wydarzyć się w Nowym Jorku – czy starożytne linie uskoków faktycznie mogłyby stać się przyczyną poważnego trzęsienia ziemi, które zamieni miasto w ruiny?

Dołącz do łowców mikrobów, którzy spróbują zlokalizować i wyeliminować te śmiercionośne mikroorganizmy, zanim wywołają one kolejną pandemię. Sprawdź też, jakie cechy dzielimy z człowiekiem neandertalskim. Wysłuchaj fascynujących informacji wiodących ekspertów z różnych dziedzin i obejrzyj ich koncepcje ożywione w trójwymiarowej grafice. Ten wyjątkowy serial odkryje przed tobą naukowe tajemnice i uchyli rąbka naszej zaawansowanej technologicznie przyszłości.

Sci-Trek śmiało podąża tam, gdzie nie zawędrował jeszcze żaden naukowy serial. Wybierz się w podróż do światów, o których dotąd mogłeś tylko śnić.

 

Opisy odcinków

 

 

 

 

 

 

Odcinek 1: Trzęsienie ziemi w Nowym Jorku

 

(ang. New York Earthquake)

Emisja: 3 czerwca, godz. 22:00

Odcinek Trzęsienie ziemi w Nowym Jorku będzie poświęcony mało prawdopodobnemu, ale potencjalnie katastrofalnemu zagrożeniu – trzęsieniu ziemi w najgęściej zaludnionym mieście Stanów Zjednoczonych.

 

 

 

 

 

Odcinek 2: Górnictwo na księżycu

 

(Ang. Mining The Moon)

Emisja: 10 czerwca, godz. 22:00

Człowiek powraca na Księżyc, tym razem z planem wydobycia spod jego powierzchni ukrytych zasobów. Ogromne ilości pierwiastków, takich jak wodór czy tlen, pozostają uwięzione pod powierzchnią Księżyca. To one są kluczem do stworzenia stałej kolonii i zorganizowania przyszłych misji na Marsa i inne planety.

 

 

Odcinek 3: Zabójcze zarazki

 

(ang. Killer Germs)

Emisja: 17 czerwca, godz. 22:00

Zarazki są niewidzialnymi i wszechobecnymi zabójcami. Przyjrzyj się z bliska śmiercionośnym bakteriom oraz wirusom i odbądź podróż u boku łowców mikrobów, którzy usiłują zlokalizować i wyeliminować śmiertelne mikroorganizmy, zanim wywołają one kolejną pandemię.

 

 

 

 

 

Odcinek 4: Neandertalczycy

 

(ang. Neanderthals)

Emisja: 24 czerwca, godz. 22:00

Neandertalczycy z dużymi mózgami i przysadzistymi, mocarnymi ciałami budzili respekt. Jednak 30 tysięcy lat temu zniknęli na zawsze. Dziś naukowcy posłużą się badaniami kodu DNA, aby odkryć tajemnice tych pradawnych ludzi.

 

 

Odcinek 5: Wulkany

 

(ang. Volcanoes)

Emisja: 1 lipca, godz. 22:00

 

Wybuch wulkanu może uwolnić energię porównywalną do siły kilku bomb atomowych. W tym odcinku pokażemy 10 najbardziej śmiercionośnych narzędzi w wulkanicznym arsenale – od unoszącego się popiołu i latających głazów, poprzez śmiertelnie niebezpieczne błotne rzeki, aż po globalną zagładę.

 

 

Odcinek 6: O czym myślą zwierzęta

 

(ang. What Animals Think)

Emisja: 8 lipca, godz. 22:00

 

Czy zwierzęta myślą i czują podobnie do nas? Nowe informacje na temat naczelnych, wielorybów, psów, a nawet ptaków wskazują, że z pewnością nie jesteśmy jedynym inteligentnym gatunkiem planety. Ten odcinek podda w wątpliwość obowiązującą definicję człowieczeństwa.

 

 

Odcinek 7: Pierwszy kontakt

 

(ang. First Contact)

Emisja: 15 lipca, godz. 22:00

 

Od obcych ukazujących się na naszym niebie, po sygnały nadawane z Kosmosu – kontakt z pozaziemskim gatunkiem byłby największym wydarzeniem w historii ludzkości. Przygotuj się na poznanie niebezpieczeństw i niespodzianek związanych z Pierwszym Kontaktem.

 

 

Odcinek 8: Piorun

 

(ang. Lightning)

Emisja: 22 lipca, godz. 22:00

 

Z niewyjaśnionych przyczyn jednych w ułamku sekundy zabija, a w innych budzi nowe talenty. Poznaj zdumiewające badania, które wskazują, że uderzenie pioruna powodujące wydzielanie sie ozonu, zmienia skład naszej atmosfery, a tym samym przyczynia się do globalnych zmian klimatu.

 

 

Odcinek 9: Zwierzęca inżynieria

 

(ang. Animals EN)

Emisja: 29 lipca, godz. 22:00

 

Dowiedz się, jak zwierzęta budują inżynieryjne cuda, które mogą śmiało rywalizować z wytworami człowieka, a w niektórych przypadkach nawet je przewyższają. Skomplikowane konstrukcje, takie jak pajęcze sieci, plastry miodu i tamy bobrów, mogą być inspiracją dla inżynierów i projektantów.

 

 

Odcinek 10: Wielki wybuch

 

(ang. Big Bang)

Emisja: 5 sierpnia, godz. 22:00

 

Cały nasz wszechświat – energia, materia, gwiazdy i planety – powstały w wyniku jednego, kolosalnego wybuchu. Przyjrzyj się technologiom przyszłości, które mają pozwolić fizykom wyjaśnić, co dokładnie wydarzyło się w pierwszych chwilach istnienia wszechświata.

 

 

Odcinek 11: Oblicza kłamstwa

 

(ang. Science Of Lies)

Emisja: 12 sierpnia, godz. 22:00

 

Większość ludzi kłamie przynajmniej raz czy dwa dziennie – czasem są to niewinne kłamstewka, czasem oszustwa na dużą skalę, które mogą rujnować życie innych. Dowiedz się, czy istnieje niezawodna technologia, wykrywająca fałsz – coś równie skutecznego, jak nos Pinokia.

 

 

Odcinek 12: Podróż w czasie

 

(ang. Time Travel)

Emisja: 19 sierpnia, godz. 22:00

 

Biegnie, płynie, zakrzywia się, ciągnie i kurczy. Ma przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Pozostaje jednak pytanie – czy możemy się w czasie poruszać w tył, do przodu albo nawet na boki? Odkryj, jak pozornie niemożliwe może stać się możliwe w odcinku Podróż w czasie.