To siodło ma ponad 2000 lat, a my wiemy, kto z niego korzystał

Wewnątrz grobowca pochodzącego sprzed około 2700 lat archeolodzy znaleźli siodło powstałe między 727 a 396 rokiem p.n.e. W zależności od dokładnego datowania artefakt ten będzie jednym z najstarszych albo rekordowo starym w kategorii starożytne siodła
To siodło ma ponad 2000 lat, a my wiemy, kto z niego korzystał

Za znaleziskiem stoją badacze działający w słabo zaludnionym, ale niezwykle rozległym regionie autonomicznym Sinciang w Chinach. W toku poszukiwań natrafili oni na grobowiec zawierający siodło do jazdy konnej. Do jego stworzenia wykorzystano krowią skórę, a całość wypełniono mieszanką słomy i sierści jeleni oraz wielbłądów. Datowanie radiowęglowe sugeruje, jakoby przedmiot ten powstał między 727 a 396 rokiem p.n.e.

Czytaj też: Przez lata tkwiliśmy w błędzie. Człowiek potrafił gotować obiad na ogniu 50 tys. lat wcześniej

Szczegóły w tej sprawie są dostępne na łamach Archaeological Research in Asia. Jak zauważają autorzy publikacji, siodło jest w bardzo dobrym stanie, a sam jego projekt był praktyczny i przemyślany. W efekcie można śmiało założyć, że zostało ono wykonane przez świetnych w swoim fachu rzemieślników. 

Nieco zaskakujący może wydawać się fakt, iż z siodła korzystała kobieta, a nie mężczyzna. W XXI wieku nie byłoby to niczym niezwykłym, ale w starożytnych realiach możemy mówić o pewnym zaskoczeniu. Złożone w grobie zwłoki kobiety zostały odziane w skórzany płaszcz, wełniane spodnie i skórzane buty. Siodło umieszczono natomiast tak, by sprawiało wrażenie, że kobieta siedzi w nim nawet po śmierci. 

Biorąc natomiast pod uwagę ślady użytkowania, archeolodzy uznali, że siodło musiało być regularnie wykorzystywane i naprawiane. Co więcej, groby zawierające szczątki kobiet zajmujących się jeździectwem okazują się na tyle liczne, iż musiał to być całkiem powszechny zwyczaj. 

Mające ponad 2000 lat siodło było najprawdopodobniej wykorzystywane przez kobietę. Takie praktyki były ówcześnie zaskakująco powszechne

Jeśli chodzi o jeździectwo, to dotarło ono do Eurazji stosunkowo późno, ponieważ wcześniej hodowano tam konie przede wszystkim dla ich mięsa i mleka. Pierwsze dowody dotyczące jazdy konnej sięgają Mezopotamii i z czasem zaczęły rozprzestrzeniać się na Egipt i Bliski Wschód. 

Czytaj też: Archeolodzy natrafili na królewskie nabrzeże. Próbują ustalić, kto zlecił jego budowę

Samo wykorzystywanie siodeł okazuje się stosunkowo późno wprowadzoną praktyką. Możemy się domyślać, iż nastąpiło to po tym, jak ówcześni ludzi zaczęli w coraz większym stopniu dbać o komfort i bezpieczeństwo jazdy, a także zdrowie swoich kopytnych podopiecznych. Istnieje wcale niemała szansa, że siodło znalezione na terenie regionu Sinciang będzie najstarszym do tej pory zlokalizowanym przez archeologów.