Skarb ukryty w ścianie. To kosztowności z odległych czasów

Banjas to miasto o bogatej historii. W czasach greckich nazywano je Paneas, a w rzymskich – Cezareą Filipową. Niedawno w tamtejszych ruinach odnaleziono kosztowności sprzed około półtora tysiąca lat.
Skarb ukryty w ścianie. To kosztowności z odległych czasów

Ukryty w ścianie skarb składał się z rzymskich złotych monet zwanych solidami. Niektóre były związane z cesarzem bizantyjskim Fokasem, który pełnił tę funkcję w latach 602-610. Inne z kolei pochodziły z okresu rządów Herakliusza, stojącego na czele cesarstwa wschodniorzymskiego od śmierci Fokasa, aż do 641 roku.

Czytaj też: Sarkofag liczy aż 3300 lat, ale ciała w nim nie było! Co się stało z tajemniczym „strażnikiem piramidy”?

Najnowsze z monet pochodzą z okolic 635 roku i odnoszą się do okresu muzułmańskich najazdów na tereny cesarstwa. Łącznie kosztowności ważą około 170 gramów i najprawdopodobniej zostały ukryte przed najeźdźcami, zapewne po to, by zabrać je po zakończeniu walk. Jako że monety odnaleziono dopiero kilkanaście wieków później, to można założyć, iż plan ich właściciela nie przebiegł tak, jak tego oczekiwał.

Jak wyjaśnia Gabriela Bijovsky z IAA (Israel Antiquities Authority) większość monet wiąże się z postacią cesarza Herakliusza, a szczególnie interesujący wydaje się fakt, że w pierwszych latach jego panowania na monecie przedstawiony był tylko jego portret. Po krótkim czasie zaczęły się natomiast pojawiać również podobizny jego synów. Śledząc zmiany w ich wyglądzie możemy zobaczyć, jak dorastali.

Znaleziony w ścianie skarb składa się ze złotych monet zwanych solidami

Prowadzone na terenie Banjas wykopaliska doprowadziły do znalezienia nie tylko monet, lecz również budynków, kanałów wodnych i rur, pieca garncarskiego oraz fragmentów wielu przedmiotów wykonanych z ceramiki, szkła i metalu. Prowadzone na tym obszarze badania archeologiczne umożliwiają kompletowanie historii całego regionu w okresie przemian związanych z najazdami muzułmanów.

Czytaj też: Masowy grób na terenie Słowacji. Kilkudziesięciu osób pozbawiono głów

W 635 roku Herakliusz musiał uznać wyższość wojsk Chalida ibn al-Walida, a wkrótce później miasto straciło swoją pozycję. O ile wcześniej, ze względu na niewielką odległość od granicy, ówczesne Banjas odgrywało istotną rolę w kontekście militarnym, tak po najazdach ze wschodu jego waga znacząco spadła. Lata później, w IX wieku, nazwa miasta została zmieniona na Madinat Al-Aska.