Sklonowano zarodki żaby gęborodnej

Naukowcom z Australii udało się odtworzyć genom wymarłego gatunku australijskiej żaby dzięki wykorzystaniu zaawansowanej technologii klonowania polegającej na implementacji “wymarłego” jądra komórkowego do jaja innych gatunków żab

Egzotyczna żaba gęborodna (Rheobatrachus silus) wymarła w 1983 roku. Swoją nazwę zawdzięczała nietypowemu sposobowi opieki nad potomstwem. Samice żab połykały zapłodnione jaja, które aż do przeobrażenia rozwijały w ich żołądkach. W tym czasie żołądki płazów nie produkowały enzymów trawiennych. Po przeobrażeniu młode osobniki wydostawały się przez jamę gębową żaby.

Naukowcy z zespołu Projektu Lazarus odzyskali jądra komórkowe z tkanek pobranych w latach 70. XX wieku i przechowywanych przez 40 lat w stanie głębokiego zamrożenia. Projekt miał nas celu przywrócenie do życia nietypowego płaza.

W eksperymentach powtarzanych regularnie przez ponad pięć lat naukowcy wykorzystali technikę przeniesienia jądra komórki somatycznej. Pobrali świeże jaja od dawcy spokrewnionego gatunku żaby, następnie dezaktywowali ich jądra komórkowego i zastąpili je jądrami wymarłej żaby.

Niektóre z jaj spontanicznie zaczęły dzielić się i rosnąć aż do wczesnego etapu zarodka. Mimo, że żaden z zarodków nie przetrwał, badania potwierdziły, że dzielące się komórki zawierały materiały genetyczny wymarłego płaza.

„Obserwujemy, jak wymarły gatunek krok po kroku powraca do życia” – mówi lider Projektu Lazarus, Professor Mike Arche z Uniwersytetu New South Wales w Sydney.

„Jesteśmy już przekonani, że przeszkody, jakie napotykamy leżą jedynie po stronie technologii, a nie biologii. Wkrótce uda nam się odtworzyć wymarły gatunek. To stwarza ogromną nadzieję dla ochrony przyrody, szczególnie dziś, gdy każdego dnia wymierają kolejne gatunki zwierząt na całym świecie” – podsumowuje badacz.