Oto odpowiedź Izraela na niezniszczalną broń. Dołączy do legendarnej Procy Dawida

Broń hipersoniczna stanowi dzisiaj coraz większe zagrożenie, ale wraz z jej rozwojem powstają przeróżne systemy przechwytywania pocisków. Sky Sonic stworzony przez Rafael Advanced Defense Systems to najnowszy z nich.
Wizualizacja systemu Sky Sonic /Fot. Rafael Advanced Defense

Wizualizacja systemu Sky Sonic /Fot. Rafael Advanced Defense

System przechwytujący Sky Sonic to duży skok technologiczny w dziedzinie obrony przeciwrakietowej. Mówimy wszak o pociskach hipersonicznych, czyli takich, które poruszają się z prędkościami ponad Mach 5. Sky Sonic cechuje się łatwym sterowaniem i dużą zwrotnością, dzięki czemu skutecznie neutralizuje pociski hipersoniczne. Będzie można go zobaczyć na nadchodzącym Paris Air Show 2023.

Broń hipersoniczna coraz większym zagrożeniem, ale da się ją przechwycić

Broń hipersoniczna, która może poruszać się z prędkościami pięciokrotnie przekraczającymi prędkość dźwięku, już od jakiegoś czasu jest postrzegana jako jeden z kolejnych skoków technologii wojskowej. W miarę jak różne systemy są coraz bliższe wdrożenia, istnieje pilna potrzeba opracowania systemów antyrakietowych, które mogłyby je przechwytywać.

Czytaj też: Iran prezentuje swój pierwszy hipersoniczny pocisk balistyczny. Nie wszystkim się to podoba

Iran zaprezentował niedawno swój pierwszy pocisk hipersoniczny – Fattah, więc nie powinno być zaskoczeniem, że Izrael postrzega to jako zagrożenie skali egzystencjalnej. Stąd właśnie Sky Sonic ma pojawić się obok istniejących systemów obrony przeciwrakietowej, w tym Żelaznej Kopuły, Procy Dawida i Żelaznego Promienia.

Szczegóły dotyczące funkcji Sky Sonic nie są znane. Zgodnie z doniesieniami Rafael Advanced Defense Systems, jest to kompletny system do neutralizacji pocisków latających z prędkością ok. Mach 10. Musi być on w stanie nie tylko nadążyć za takim pociskiem, ale także poradzić sobie z jego nagłymi zmianami kierunku. Pociski hipersoniczne są bowiem znane ze swojej wysokiej zwrotności – przez to są trudne do przechwycenia. System musi być w stanie dokonać natychmiastowego przechwycenia, mając jednocześnie pewność co do celu pocisku w danym momencie.

Prędkość lotu Sky Sonic nie została ujawniona. Ponieważ system jest oparty na innych systemach antyrakietowych Rafaela, można założyć, że będzie wykorzystywał kinetyczną metodę neutralizacji opartą na bezpośrednim przechwyceniu zamiast głowicy wybuchowej.

Czytaj też: DARPA zaczyna polowanie na “Czerwony Październik”

Dr Yuval Steinitz, prezes Rafael, mówi:

Rafael zidentyfikował wyraźny wzrost i wzbudzenie zainteresowania na arenie międzynarodowej dzięki sprawdzonym zdolnościom operacyjnym i rzeczywistości geopolitycznej, która stworzyła wiele możliwości. Śledzimy rozwój i pojawiające się zagrożenia w obecnym kontekście bezpieczeństwa i opracowujemy najbardziej zaawansowane systemy obronne. Projekt Sky Sonic jest innowacyjnym, unikalnym w swoim rodzaju opracowaniem dla zagrożenia bronią hipersoniczną.

Generał dywizji Yoav Har Even, dyrektor generalny Rafael, dodaje:

Przyjeżdżamy na pokazy lotnicze z ogromnym i imponującym portfolio, które obejmuje systemy będące w czołówce technologii. W Rafael wierzymy, że nawet to, co wydaje się niemożliwe, da się zrobić. Udowodniliśmy to w przeszłości i będziemy to udowadniać w przyszłości. Obok globalnej firmy biznesowej, Rafael nadal jest filarem bezpieczeństwa Izraela.