Nowoczesny sprzęt wojskowy stanie na straży Kijowa

Wiele razy dostawaliśmy przykłady, jak to Rosja przeprowadza bestialskie ataki na cywilną infrastrukturę, mając sobie za nic obywateli Ukrainy. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby chronić cywilów przed rosyjskimi atakami i wiemy, jak przyczyni się do tego kolejny nowoczesny sprzęt.
Nowoczesny sprzęt wojskowy stanie na straży Kijowa

Skynex dla Ukrainy. Niemcy przekażą nowoczesny system obrony powietrznej państwu broniącemu się przed rosyjską inwazją

Systemy obrony powietrznej są kluczowe dla każdego państwa, które nie chce zostać zaskoczone wrogim lotnictwem, pociskami i dronami. Dzielą się na wiele warstw i rodzajów, jako że są zwykle wyspecjalizowane w konkretnych kwestiach pokroju zwalczania pocisków balistycznych, myśliwców, helikopterów, dronów, czy amunicji artyleryjskiej. Każdy system odgrywa jednak ważną rolę, stanowiąc jedną z wielu warstw bezpieczeństwa narodowego, a choć trudno zadbać o kompleksowe bezpieczeństwo całego kraju, pewne szczególne lokacje zwykle chroni się za wszelką cenę i przykładem tego może być m.in. stolica Ukrainy.

Czytaj też: Żołnierze na froncie będą mieli nowe zadania. To rewolucja przemysłu zbrojeniowego

Kijów już nie raz był atakowany przez Rosjan w ślepych wręcz przykładach nalotów dronów kamikadze oraz masowych ostrzeliwań z wykorzystaniem pocisków różnej klasy z tymi hipersonicznymi na czele. Nic więc dziwnego, że tak dużym echem odbiła się w świecie wieść na temat planu niemieckiego rządu i firmy Rheinmetall, która to planuje zapewnić Ukrainie dwa zestawy systemów obrony powietrznej krótkiego i bardzo krótkiego zasięgu o nazwie Skynex do końca 2023 roku, a nie w 2024 roku, jak wspominano w grudniu ubiegłego roku.

Czytaj też: O takich bojowych pojazdach piechoty mogli dotychczas marzyć. Armia USA w końcu je otrzyma

Ten sieciowy system obrony powietrznej opracowany przez Rheinmetall Air Defence AG, a więc szwajcarską spółkę zależną niemieckiej firmy Rheinmetall, opiera się na koncepcji oddzielenia kontroli ruchu lotniczego od efektorów. Oznacza to, że umożliwia użytkownikom podłączenie do jednostki dowodzenia i kontroli tylko systemów istotnych dla misji. Każdy system Skynex składa się z czterech 35-mm działek Oerlikon Mk 3 o szybkostrzelności do 1000 pociskó na minutę, węzła kontrolnego CN-1 oraz radaru do wykrywania i śledzenia celów X-TAR3D i może integrować czujniki, oraz broń różnych producentów, zapewniając wysoce skuteczną warstwową osłonę przed szerokim spektrum zagrożeń powietrznych, a w tym bezzałogowymi statkami powietrznymi (UAV), śmigłowcami i stałopłatami.

Czytaj też: Koszmar pilotów dopiero się zaczyna. Powietrzna tarcza weszła na nowy poziom

Skynex może również używać pocisków rakietowych Oerlikon Skyshield do starć na większych dystansach, a swoją zdolność do zestrzeliwania pocisków manewrujących i dronów, a także roju ośmiu małych dronów za pomocą działa 35 mm udowodnił już podczas demonstracji na żywo w 2021 roku. Co ważne, systemy Skynex są już w Ukrainie od kwietnia 2023 roku, więc kolejne egzemplarze będą uzupełnieniem tych już obecnych na froncie.

PS – po więcej materiałów najwyższej jakości zapraszamy na Focus Technologie. Subskrybuj nasz nowy kanał na YouTubie!