Słoń woli wolność

Badania naukowe udowadniają, że słonie na wolności żyją dłużej niż w niewoli.

Wbrew temu, co się powszechnie sądzi słonie z ogrodów zoologicznych wcale nie żyją dłużej niż ich wolni bracia z afrykańskiej sawanny. Naukowcy porównali czas życia osobników z europejskich ogrodów zoologicznych oraz słoni z afrykańskiego Parku Narodowego Amboseli w Kenii. Okazało się, że słonie żyjące na wolności, lub przynajmniej w warunkach wolność bardzo przypominających, żyją aż dwa razy dłużej niż słonie z zoo. W Europie średni wiek dożywany przez słonia afrykańskiego to prawie 17 lat  A najstarszy słoń z parku Amboseli, który padł z przyczyn naturalnych, miał lat 56! Średnio więc słonie z Amboseli, żyją średnio prawie 36 lat. I to wtedy, gdy doliczyć osobniki zabite przez ludzi, co zdarza się nawet w parku.

Słonie indyjskie dożywają w ogrodach zoologicznych średnio prawie 19 lat. Te, którymi opiekuje się Birmańska korporacja Myanmar Timber Enterprise osiągają średnio prawie 42 lata.

– Mamy też dobrą informację. Długość życia słoni w ogrodach zoologicznych ostatnio trochę się wydłużyła. Więcej wiadomo o ich potrzebach. Poprawiła się opieka – mówi Georgia J. Mason z wydziału nauk o zwierzętach Uniwersytetu Guelph w Kanadzie.

Naukowcy badali 1200 słoni z europejskich ogrodów skupiając się na samicach, których jest 80 procent. Wadą ogrodów zoologicznych jest to, że eksponują słonie afrykańskie samotne, lub z dwoma lub trzema niespokrewnionymi towarzyszami, gdy w naturze te zwierzęta występują w liczących nawet kilkanaście osobników grupach. W przypadku słoni indyjskich umieralność słoniątek jest nawet trzy razy większa w ogrodach zoologicznych niż w birmańskich farmach leśnych, gdzie słonie pomagają w zrywce drewna. Z kolei dorosłe słonie indyjskie często umieraja przedwcześnie w wieku dorosłym. h.k.