Smartfon ciekawszy niż dziecko?

Telefony komórkowe i tablety zabierają współczesnym rodzicom coraz więcej czasu. Około jedna trzecia ankietowanych dzieci twierdzi, że ich rodzice poświęcają więcej uwagi urządzeniom mobilnym niż im samym.

Wskazówką wychowawczą dla rodziców w cyfrowym świecie może być argument, że ponad 50% ankietowanych dzieci uważa, że ich urządzenia sprawdzane są zbyt często. Skarżą się również, że podczas rozmowy z rodzicami, ci często skupiają swoją uwagę na urządzeniach mobilnych (36%) – co trzecie narzekające dziecko czuje się z tego powodu mało ważne (32%).

Połowa rodziców, którzy zostali zapytani o zdanie w tej sprawie, przyznała się, że rzeczywiście korzystają oni ze smartfonu zbyt często (52%) i wielu z nich przejęła się tym, jak może być to odbierane przez młodsze pokolenie. Prawie co trzeci rodzic (28%) przyznał, że nie daje dobrego przykładu swojemu dziecku, jeśli chodzi o wykorzystanie urządzeń mobilnych.

“Nasze dzieci sięgają po urządzenia mobilne w coraz młodszym wieku. Dlatego też bardzo ważne jest, abyśmy od samego początku wpajali im dobre nawyki. Dzieciaki biorą z nas przykład w każdej sytuacji – także wtedy, gdy korzystamy z urządzeń. Jedna czwarta rodziców (25%) chce, aby ich dzieci mniej czasu spędzały przy komputerze, podczas gdy sami mają problemy by odstawić tablet lub telefon na bok. Rodzice powinni tworzyć wzór do naśladowania i być świadomi, jak ich zachowanie wpływa na samopoczucie dziecka.” – mówi Tony Anscombe, Specjalista ds. Bezpieczeństwa w AVG Technologies.